1,594
edits
(→Time) |
|||
Line 294: | Line 294: | ||
| {{term|farmdiir}} || farm animal | | {{term|farmdiir}} || farm animal | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|geet}} || goat | ||
|- | |||
| {{term|ckiip}} || sheep | |||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|cvin}} || pig, swine | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|perd}} || horse | ||
|- | |- | ||
| {{term|qalf}} || calf | | {{term|qalf}} || calf | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|qatel}} || cattle | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Line 391: | Line 391: | ||
|- | |- | ||
| {{term|gaudfic}} || goldfish | | {{term|gaudfic}} || goldfish | ||
|- | |||
| {{term|haj}} || shark | |||
|- | |- | ||
| {{term|lax}} || salmon | | {{term|lax}} || salmon | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Line 403: | Line 403: | ||
|- | |- | ||
| {{term|reptiil}} || reptile | | {{term|reptiil}} || reptile | ||
|- | |||
| {{term|clang}} || snake | |||
|- | |- | ||
| {{term|ewdel}} || lizard | | {{term|ewdel}} || lizard | ||
Line 409: | Line 411: | ||
|- | |- | ||
| {{term|tortus}} || tortoise | | {{term|tortus}} || tortoise | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Line 420: | Line 420: | ||
| {{term|invertebrat}} || invertebrate | | {{term|invertebrat}} || invertebrate | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|bii}} || honey bee | ||
|- | |||
| {{term|bjuutel}} || beetle | |||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|cneegil}} || snail | ||
|- | |- | ||
| {{term|fjyyv}} || fly | | {{term|fjyyv}} || fly | ||
|- | |||
| {{term|greishop}} || grasshopper | |||
|- | |||
| {{term|houmel}} || bumblebee | |||
|- | |||
| {{term|incekt}} || insect, bug | |||
|- | |||
| {{term|lairv}} || larva | |||
|- | |- | ||
| {{term|laus}} || louse | | {{term|laus}} || louse | ||
Line 430: | Line 440: | ||
| {{term|mair}} || ant | | {{term|mair}} || ant | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|maribjuutel}} || ladybug | ||
|- | |- | ||
| {{term|mozgit}} || mosquito | | {{term|mozgit}} || mosquito | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|vleerling}} || butterfly | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|wurm}} || worm | ||
|- | |- | ||
| {{term|xing}} || wasp | | {{term|xing}} || wasp | ||
|- | |- | ||
| {{term|xornet}} || hornet | | {{term|xornet}} || hornet | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Line 469: | Line 469: | ||
|- | |- | ||
| {{term|molusk}} || mollusk | | {{term|molusk}} || mollusk | ||
|- | |||
| {{term|ingkfic}} || squid | |||
|- | |- | ||
| {{term|oktapus}} || octopus | | {{term|oktapus}} || octopus | ||
|- | |- | ||
| {{term|qaale}} || jellyfish | | {{term|qaale}} || jellyfish |
edits