User:Tardigrade: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
Line 215: Line 215:
!  
!  
! colspan=2 | [[w:Labial consonant|Labial]]
! colspan=2 | [[w:Labial consonant|Labial]]
! [[w:Dental_consonant|Dental]]
! colspan=2 | [[w:Dental_consonant|Dental]]
! [[w:Palatal consonant|Palatal]]
! colspan=2 | [[w:Palatal consonant|Palatal]]
! [[w:Velar consonant|Velar]]
! colspan=2 | [[w:Velar consonant|Velar]]
! [[w:Glottal_consonant|Glottal]]
! [[w:Glottal_consonant|Glottal]]
|-
|-
Line 232: Line 232:
| style="border-right: 0;" | [[w:t͡ʃ|t͡ʃ]] ⟨ch⟩ || rowspan=2 style="border-left: 0;" | [[w:d͡ʒ|d͡ʒ]]~[[w:ʒ|ʒ]] ⟨ʒ⟩  
| style="border-right: 0;" | [[w:t͡ʃ|t͡ʃ]] ⟨ch⟩ || rowspan=2 style="border-left: 0;" | [[w:d͡ʒ|d͡ʒ]]~[[w:ʒ|ʒ]] ⟨ʒ⟩  
| style="border-right: 0;" | [[w:/k/|k]] ⟨c, qu⟩ || rowspan=2 style="border-left: 0;" | [[w:Voiced_velar_plosive|ɡ]]~[[w:/ɣ/|ɣ]] ⟨g⟩  
| style="border-right: 0;" | [[w:/k/|k]] ⟨c, qu⟩ || rowspan=2 style="border-left: 0;" | [[w:Voiced_velar_plosive|ɡ]]~[[w:/ɣ/|ɣ]] ⟨g⟩  
|-
! [[w:Fricative|Fricative]]
| style="border-right: 0;" | [[w:Voiceless_labial_fricative|f]] ⟨f⟩
| style="border-right: 0;" | [[w:Voiceless_dental_fricative|θ]] ⟨θ⟩
| style="border-right: 0;" | [[w:Voiceless_velar_fricative|h]] ⟨x⟩
| style="border-right: 0;" | [[w:Voiceless_velar_fricative|h]] ⟨x⟩
|-
|-
|}
|}
6,435

edits

Navigation menu