User:Tardigrade: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
Line 216: Line 216:
! colspan=2 |
! colspan=2 |
! [[w:Bilabial consonant|Bilabial]]
! [[w:Bilabial consonant|Bilabial]]
! [[w:Labial consonant|Labial]]
! [[w:Labiodental consonant|Labiodental]]
! [[w:Dental_consonant|Dental]]
! [[w:Dental_consonant|Dental]]
! [[w:Alveolar_consonant|Alveolar]]
! [[w:Alveolar_consonant|Alveolar]]
Line 225: Line 225:
! colspan=2 | [[w:Nasal consonant|Nasal]]
! colspan=2 | [[w:Nasal consonant|Nasal]]
| [[w:Voiced_bilabial_nasal|m]] ⟨m⟩
| [[w:Voiced_bilabial_nasal|m]] ⟨m⟩
|
| rowspan=3 |
|
|
| [[w:Voiced_dental,_alveolar_and_postalveolar_nasals|n]] ⟨n⟩
| [[w:Voiced_dental,_alveolar_and_postalveolar_nasals|n]] ⟨n⟩
Line 234: Line 234:
! rowspan=2 | [[w:Stop consonant|Plosive]] !! <small>[[w:voice (phonetics)|voiceless]]</small>
! rowspan=2 | [[w:Stop consonant|Plosive]] !! <small>[[w:voice (phonetics)|voiceless]]</small>
| [[w:Voiceless_bilabial_plosive|p]] ⟨p⟩
| [[w:Voiceless_bilabial_plosive|p]] ⟨p⟩
|
| [[w:Voiceless_dental_plosive|t]] ⟨t⟩  
| [[w:Voiceless_dental_plosive|t]] ⟨t⟩  
| rowspan=2 |
| rowspan=2 |
Line 243: Line 242:
! <small>[[w:voice (phonetics)|voiced]]</small>
! <small>[[w:voice (phonetics)|voiced]]</small>
| rowspan=2 | [[w:Voiced_bilabial_plosive|b]]~[[w:/β/|β]] ⟨b⟩  
| rowspan=2 | [[w:Voiced_bilabial_plosive|b]]~[[w:/β/|β]] ⟨b⟩  
| rowspan=2 |
| rowspan=2 | [[w:Voiced_dental_plosive|d]]~[[w:/ð/|ð]] ⟨d⟩  
| rowspan=3 | [[w:Voiced_dental_plosive|d]]~[[w:/ð/|ð]] ⟨d⟩  
| rowspan=2 | [[w:d͡ʒ|d͡ʒ]]~[[w:ʒ|ʒ]] ⟨g, j⟩  
| rowspan=3 | [[w:d͡ʒ|d͡ʒ]]~[[w:ʒ|ʒ]] ⟨g, j⟩  
| rowspan=2 | [[w:Voiced_velar_plosive|ɡ]]~[[w:/ɣ/|ɣ]] ⟨g, gu⟩  
| rowspan=3 | [[w:Voiced_velar_plosive|ɡ]]~[[w:/ɣ/|ɣ]] ⟨g, gu⟩  
|-
| -
! rowspan=3 | [[w:Fricative consonant|Fricative]] !! rowspan=2 | <small>[[w:voice (phonetics)|voiced]]</small>
| rowspan=2 | [[w:Voiced_alveolar_sibilant|z]] ⟨z⟩
|-
|-
| -
| -
|
! rowspan=2 | [[w:Fricative consonant|Fricative]] !! <small>[[w:voice (phonetics)|voiced]]</small>
| [[w:Voiced_labial_fricative|v]] ⟨v⟩
| [[w:Voiced_labial_fricative|v]] ⟨v⟩
| [[w:Voiced_alveolar_sibilant|z]] ⟨z⟩
|-
|-
| -
| -
Line 272: Line 267:
| style=border-left:0; |
| style=border-left:0; |
| [[w:/j/|j]] ⟨y⟩
| [[w:/j/|j]] ⟨y⟩
| rowspan=4 style=border-left:0; |
| [[w:/w/|w]] ⟨u⟩
|-
|-
| -
| -
Line 279: Line 274:
| [[w:/l/|l]] ⟨l⟩
| [[w:/l/|l]] ⟨l⟩
| [[w:/ʎ/|ʎ]] ⟨ʎ⟩
| [[w:/ʎ/|ʎ]] ⟨ʎ⟩
| rowspan=3 style=border-left:0; |
|-
|-
| -
| -
6,435

edits

Navigation menu