261
edits
Toastghost (talk | contribs) |
Toastghost (talk | contribs) (→Vowels) |
||
Line 503: | Line 503: | ||
===Vowels=== | ===Vowels=== | ||
ɛ | {| class="wikitable" | ||
|- style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | |||
! colspan="6" style="background-color:#efefef;" | Vowels | |||
|- style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| Front | |||
| Front-Central | |||
| Central | |||
| Back-Central | |||
| Back | |||
|- | |||
| style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | Close | |||
| style="color:#0563C1;" | i | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="text-align:right; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
|- | |||
| style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | Near-Close | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="text-align:center; color:#0563c1;" | ɪ (and) ʏ | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
|- | |||
| style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | Close-Mid | |||
| style="color:#0563C1;" | e | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="text-align:right; color:#0563C1;" | ɵ | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="color:#0563C1;" | o | |||
|- | |||
| style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | Mid | |||
| style="text-align:right; color:#0563C1;" | ø̞ | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
|- | |||
| style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | Open-Mid | |||
| style="color:#0563C1;" | ɛ | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="color:#0563C1;" | ʌ | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| style="text-align:center; background-color:#E391D3;" | Near-Open | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | Open | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="color:#0563C1;" | ɑ | |||
|} | |||
===Prosody=== | ===Prosody=== |
edits