249
edits
Toastghost (talk | contribs) |
Toastghost (talk | contribs) |
||
Line 138: | Line 138: | ||
===Consonants=== | ===Consonants=== | ||
{| class="wikitable" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | |||
|- style="vertical-align:middle; background-color:#D9D9D9;" | |||
! colspan="13" | Pulmonic Consonants | |||
|- style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | |||
| rowspan="2" | <br /> | |||
| colspan="4" | Labial | |||
| colspan="6" | Coronal | |||
| colspan="2" | Dorsal | |||
|- style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | |||
| colspan="2" | Bilabial | |||
| colspan="2" | Labiodental | |||
| colspan="2" | Alveolar | |||
| colspan="2" | Postalveolar | |||
| colspan="2" | Retroflex | |||
| colspan="2" | Velar | |||
|- | |||
| style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Nasal | |||
| style="text-align:right;" | | |||
| m | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Plosive | |||
| p | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| d | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| k | |||
| | |||
|- | |||
| style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Sibilant fricative | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| z | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| ʃ | |||
| | |||
| ʐ | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Non-sibilant fricative | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| f | |||
| v | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Approximant | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| ɹ | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Lateral approximant | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| l | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|} | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- style="text-align:center; background-color:#D9D9D9;" | |- style="text-align:center; background-color:#D9D9D9;" | ||
Line 148: | Line 247: | ||
| Dorsal | | Dorsal | ||
|- style="text-align:center; background-color:#E391D3;" | |- style="text-align:center; background-color:#E391D3;" | ||
| Bilabial | | colspan="2" | Bilabial | ||
| Labiodental | | colspan="2" | Labiodental | ||
| Alveolar | | colspan="2" | Alveolar | ||
| Postalveolar | | colspan="2" | Postalveolar | ||
| Retroflex | | colspan="2" | Retroflex | ||
| Velar | | colspan="2" | Velar | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:center; background-color:#E391D3;" | Nasal | | style="text-align:center; background-color:#E391D3;" | Nasal | ||
Line 180: | Line 279: | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:center; background-color:#E391D3;" | Non-sibilant fricative | | style="text-align:center; background-color:#E391D3;" | Non-sibilant fricative | ||
| | | style="text-align:center;| [[w:Voiceless labiodental fricative|f]] || style="text-align:center;| [[w:Voiced labiodental fricative|v]] | ||
| style="text-align:center; | | |||
| | | | ||
| | | |
edits