505
edits
Line 581: | Line 581: | ||
|- | |- | ||
| Plural || -ar || -e || (u)-em || -e | | Plural || -ar || -e || (u)-em || -e | ||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ Examples of Strong Common Nouns | |||
|- | |||
| colspan="5" |'''viner''' - “friend” | |||
|- | |||
|Singular | |||
|vin'''er''' | |||
|vin | |||
|vin'''i''' | |||
|vin'''ar''' | |||
|- | |||
|Plural | |||
|vin'''ar''' | |||
|vin'''e''' | |||
|vin'''em''' | |||
|vin'''e''' | |||
|- | |||
| colspan="5" |'''is''' - “ice” | |||
|- | |||
|Singular | |||
|is | |||
|is | |||
|is'''i''' | |||
|is'''ar''' | |||
|- | |||
|Plural | |||
|is'''ar''' | |||
|is'''e''' | |||
|is'''em''' | |||
|is'''e''' | |||
|- | |||
| colspan="5" |'''fjål''' - “plank, board, table” | |||
|- | |||
|Singular | |||
|fjål | |||
|fjål | |||
|fjål'''i''' | |||
|fjål'''ar''' | |||
|- | |||
|Plural | |||
|fjål'''ar''' | |||
|fjål'''e''' | |||
|fjål'''em''' | |||
|fjål'''e''' | |||
|- | |||
| colspan="5" |'''stein''' - “stone” | |||
|- | |||
|Singular | |||
|stein | |||
|stein | |||
|stein'''i''' | |||
|stein'''s''' | |||
|- | |||
|Plural | |||
|stein'''ar''' | |||
|stein'''e''' | |||
|stein'''em''' | |||
|stein'''e''' | |||
|- | |||
| colspan="5" |'''hrafen''' - “raven” | |||
|- | |||
|Singular | |||
|hrafen | |||
|hrafen | |||
|hrafn'''i''' | |||
|hrafen'''s''' | |||
|- | |||
|Plural | |||
|hrafn'''ar''' | |||
|hrafn'''e''' | |||
|hr'''å'''fn'''em''' | |||
|hrafn'''e''' | |||
|} | |} | ||
edits