Contionary:日: Difference between revisions

Line 4: Line 4:
|-
|-
! 中
! 中
| HSK/1
| [[単亜語/HSK/1|HSK/1]]
|-
|-
! 日
! 日
| 1
| [[単亜語/常用/1|1]]
|-
|-
! 韓
! 韓
| 中
| [[単亜語/敎育用基礎漢字/|中]]
|-
|-
! SKIP
! colspan="2" | {{C|SKIP/3/3/1}}
| 3/3/1
|-
|-
! Radical
! colspan="2" | {{C|Radical/72}} (日)
|
|-
! Swadesh
| 178
|}
|}
<!-- Score: 1002 //-->
<!-- Score: 1002 //-->
Line 35: Line 36:
# an abbreviation for Sunday
# an abbreviation for Sunday


=== Swadesh ===
178


{{Aquatiki}}
{{Aquatiki}}
[[Category:Dan'a'yo nouns]] [[Category:Dan'a'yo words]]
[[Category:Dan'a'yo nouns]] [[Category:Dan'a'yo words]]


==Sino-Magyar==
==Sino-Magyar==