407
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 23: | Line 23: | ||
|[[Contionary:scalter|s'''c'''alter]] | |[[Contionary:scalter|s'''c'''alter]] | ||
|s'''c'''ar | |s'''c'''ar | ||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|c}}</big> | |||
|[[Contionary:scalter|'''ci'''e]] | |||
|No English equivalent, similar to ky or the c in 'cute' | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ɟ}}</big> | |||
|[[Contionary:scalter|'''''']] | |||
|No English equivalent, similar to gy | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ç}}</big> | |||
|[[Contionary:scalter|'''si'''ante]] | |||
|'''sh'''op, ni'''ch'''t ([[w:German language|German]]) | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ʝ}}</big> | |||
|[[Contionary:scalter|'''si'''ante]] | |||
|vi'''s'''ion, '''γει'''α ([[w:Greek language|Greek]]) | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|d}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|d}}</big> |
edits