53
edits
Sadiemydog (talk | contribs) |
Sadiemydog (talk | contribs) mNo edit summary |
||
Line 33: | Line 33: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
| Aa || Ää || Åå || Ãã || Bb || Cc || Çç || Dd || Ðð | | '''Aa''' || '''Ää''' || '''Åå''' || '''Ãã''' || '''Bb''' || '''Cc''' || '''Çç''' || '''Dd''' || '''Ðð''' | ||
|- | |- | ||
| | | ɑ/a || eː/ɛ || ɔ/oː || ʌu || b || k || sː || d || ð | ||
|- | |- | ||
| | | '''Ee''' || '''Ëë''' || '''Ff''' || '''Gg''' || '''Hh''' || '''Ƕƕ''' || '''Ii''' || '''Jj''' || '''Kk''' | ||
|- | |- | ||
| | | eː/ɛ || ə || f || ɡ/ɣ || ɦ || hw || ɪ/iː || j || k | ||
|- | |- | ||
| Xx || Yy || Ÿÿ || Zz || || || || || | | '''Ll''' || '''Mm''' || '''Nn''' || '''Ññ''' || '''Oo''' || '''Öö''' || '''Õõ''' || '''Pp''' || '''Qq''' | ||
|- | |||
| l/ɭ/ɬ || m || n || ɲ || ɔ/oː || œ/øː || u || p || q | |||
|- | |||
| '''Rr''' || '''Řř''' || '''Ss''' || '''Šš''' || '''Tt''' || '''Þþ''' || '''Uu''' || '''Vv''' || '''Ww''' | |||
|- | |||
| ɾ/r || r || s || sː || t || θ || ʏ || v || ʋ | |||
|- | |||
| '''Xx''' || '''Yy''' || '''Ÿÿ''' || '''Zz''' || || || || || | |||
|- | |||
| ks || ɪ/iː || ɛi || z || || || || || | |||
|} | |} | ||
==influences== | ==influences== |
edits