297
edits
m (Small vowel changes) |
(Rearranging mutations) |
||
| Line 324: | Line 324: | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | {| class="wikitable" style="text-align: center;" | ||
|+ Initial consonant mutations | |||
|- | |- | ||
! Radical | ! rowspan=2 | Radical | ||
! colspan=3 | Initial mutations | |||
! colspan=3 | Internal mutations | |||
|- | |||
! Lenition | |||
! Aspiration | |||
! Nasalisation | |||
! Lenition | ! Lenition | ||
! Aspiration | ! Aspiration | ||
| Line 333: | Line 340: | ||
| b | | b | ||
| f | | f | ||
| | | b | ||
| b | |||
| f | |||
| hm | |||
|- | |- | ||
| b | | b | ||
| v | |||
| p | |||
| m | |||
| v | | v | ||
| p | | p | ||
| m | | m | ||
|- | |- | ||
| | | t || d || θ || d || d || θ || hn | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | ts || dz || θj || dz || dz || θj || hɲ | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | d || ð || t || n || ð || t || n | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | dz || ðj || ts || ɲ || ðj || ts || ɲ | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | k || ɣ || x || ɣ || ɣ || x || hŋ | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | tʃ || ʒ || ɕ || ʒ || ʒ || ɕ || hɲ | ||
|- | |- | ||
| | | ɣ || ∅ || k || ŋ || ∅ || k || ŋ | ||
|- | |- | ||
| | | rowspan=2 | ʒ | ||
| j || tʃ || ɲ || j || tʃ || ɲ | |||
|- | |- | ||
| | | ç | ||
| ʃ | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| ç | |||
| ʃ | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
|- | |||
| z | |||
| h | |||
| s | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| h | |||
| s | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
|- | |- | ||
| s | | s | ||
| z | | z | ||
| style="border-style: none none none none ;background: #F5F5F5;"| | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| z | |||
| z | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| z | | z | ||
|- | |- | ||
| ʃ | | ʃ | ||
| ʒ | | ʒ | ||
| style="border-style: none none none none ;background: #F5F5F5;"| | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| ʒ | |||
| ʒ | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| ʒ | | ʒ | ||
|- | |- | ||
| | | x | ||
| ∅ | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| ∅ | |||
| ∅ | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| ∅ | |||
|- | |||
| ɕ | |||
| j | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| j | |||
| j | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| j | |||
|- | |||
| f | |||
| h | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| h | | h | ||
| | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| style="border-style: none none none none ;background: #F5F5F5;"| | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
|- | |||
| v | |||
| w | |||
| f | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| w | |||
| f | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
|- | |||
| vj | |||
| j | |||
| fj | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| j | |||
| fj | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
|- | |- | ||
| | | m | ||
| | | w | ||
| | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| style="border-style: | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| w | |||
| hm | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
|- | |- | ||
| j || | | mj | ||
| j | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| j | |||
| hmj | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
|- | |- | ||
| n | | n | ||
| style="border-style: none none none none ;background: #F5F5F5;"| | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| style="border-style: none none none none ;background: #F5F5F5;"| | | style="border-style: solid solid none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| hn | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
|- | |- | ||
| ɲ | | ɲ | ||
| style="border-style: none none none none ;background: #F5F5F5;"| | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| style="border-style: none none none none ;background: #F5F5F5;"| | | style="border-style: solid solid none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| hɲ | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
|- | |||
| rowspan=2 | j | |||
| rowspan=2 style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| dj | |||
| rowspan=2 | ɲ | |||
| rowspan=2 style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| dj | |||
| rowspan=2 | ɲ | |||
|- | |||
| gj | |||
| gj | |||
|- | |||
| w | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| gw | |||
| ŋ | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| gw | |||
| ŋ | |||
|- | |- | ||
| l | | l | ||
| style="border-style: none none none none ;background: #F5F5F5;"| | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| style="border-style: solid solid none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| hl | | hl | ||
| ml | | ml | ||
|- | |- | ||
| ʎ | | ʎ | ||
| style="border-style: none none none none ;background: #F5F5F5;"| | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| style="border-style: solid solid none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| hʎ | | hʎ | ||
| mʎ | | mʎ | ||
|- | |- | ||
|r | | r | ||
| style="border-style: none none none none ;background: #F5F5F5;"| | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| style="border-style: solid solid none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| hr | | hr | ||
| mr | | mr | ||
|- | |- | ||
| | | rj | ||
| style="border-style: | | style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| style="border-style: solid solid none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
| hrj | |||
| mrj | |||
| style="border-style: | |||
| style="border-style: | |||
| style="border-style: | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| h | | h | ||
| colspan=3 style="border-style: none none none none ;background: #F5F5F5;"| | | colspan=3 style="border-style: solid solid none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| colspan=3 style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
|- | |- | ||
| ç | | ç | ||
| colspan=3 style="border-style: none none none none ;background: #F5F5F5;"| | | colspan=3 style="border-style: solid solid none none ;background: #F5F5F5;"| | ||
| colspan=3 style="border-style: solid none none none ;background: #F5F5F5;"| | |||
|} | |} | ||
==Morphology== | ==Morphology== | ||
edits