138,759
edits
m (→T) |
m (→S) |
||
Line 310: | Line 310: | ||
|- | |- | ||
|Schmött, Schmotte||''n, f''|| || ring || || | |Schmött, Schmotte||''n, f''|| || ring || || | ||
|- | |||
|schnok, schnak, Schniek||''v''||LC: /ˈçnoːk/ || fear|||| | |||
|- | |- | ||
|schwilm||''adj''|| || joyful || || | |schwilm||''adj''|| || joyful || || | ||
|- | |- | ||
|Schwilmti||''n, f''|| || joy || || | |Schwilmti||''n, f''|| || joy || || | ||
|- | |||
|Schwipp, Schwippet||''n, m''||LC: /çwiːp/||master, epithet for Heaven|||| | |||
|- | |- | ||
|Sion, Sionet||''n, f''||LC: /ˈçion/ || crown, garland || || | |Sion, Sionet||''n, f''||LC: /ˈçion/ || crown, garland || || | ||
Line 319: | Line 323: | ||
|Sioner, Sioner||''n, f''||LC: /ˈçio.nər/ || royal crown || || | |Sioner, Sioner||''n, f''||LC: /ˈçio.nər/ || royal crown || || | ||
|- | |- | ||
| | |Steim, Steimet||''n, m''||LC: /çteim/||mallet|||| | ||
|- | |- | ||
!colspan="6"| | !colspan="6"| |
edits