138,759
edits
m (→H) |
m (→M) |
||
Line 256: | Line 256: | ||
|Mänz, Manze||''n, f''||||blood|||| | |Mänz, Manze||''n, f''||||blood|||| | ||
|- | |- | ||
|mei, quek, Quah||''v''||LC: / | |mei, quek, Quah||''v''||LC: /mai/<br/>MSW: ''ma4''||(''negative verb'')||||Takes the verbal noun (in the dative) of the main verb | ||
|- | |||
|Meder||''m''||LC: /meːdər/||''n, m''||valley|| | |||
|- | |- | ||
|miedån||''adv''||LC: /miedˈʔɔːn/||therefore (a call to action)||''mied'' 'here' + ''åne'' 'so'|| | |miedån||''adv''||LC: /miedˈʔɔːn/||therefore (a call to action)||''mied'' 'here' + ''åne'' 'so'|| |
edits