138,759
edits
m (→M) |
m (→D) |
||
Line 92: | Line 92: | ||
!Wiobian!!PoS!!Pronunciation!!Meaning (English)!!Etymology!!Notes | !Wiobian!!PoS!!Pronunciation!!Meaning (English)!!Etymology!!Notes | ||
|- | |- | ||
|Dands, Dands||''n, m''||LC: / | |Dands, Dands||''n, m''||LC: /ˈdands/||story|||| | ||
|- | |- | ||
| | |descher||''num''||LC: /ˈdeɧər/||two|||| | ||
|- | |- | ||
| | |Descherbast||''n, m''||LC: /ˈdeɧərbast/||dvandva (compound)|||| | ||
|- | |- | ||
| | |desđer, desđur, Desđar||''v''||LC: /dəsˈg!eːr/||entreat, pray, implore|||| | ||
|- | |- | ||
| | |Dinz, Dinzet||''n, m''||LC: /ˈdints/||wonder, miracle|||| | ||
|- | |- | ||
|dräzzzim||''adj''||LC: / | |Drätz, Dratz||''n, f''||LC: /ˈdrɛts/||sin, transgression|||| | ||
|- | |||
|Dräzzzi, Dräzzzi||''n, f''||LC: /ˈdrɛttsiː/||depravity, sinfulness|||| | |||
|- | |||
|dräzzzim||''adj''||LC: /ˈdrɛttsim/||sinful|||| | |||
|- | |- | ||
|duoɟ||''aux''||LC: /duoɟ/||''perfect auxiliary''|| || | |duoɟ||''aux''||LC: /duoɟ/||''perfect auxiliary''|| || |
edits