13
edits
Sparklestone (talk | contribs) |
Sparklestone (talk | contribs) |
||
| Line 48: | Line 48: | ||
--> | --> | ||
===Orthography=== | ===Orthography=== | ||
{| class="wikitable" | |||
|+ | |||
! style="text-align: center" |Phoneme | |||
! style="text-align: center" |Grapheme | |||
! style="text-align: center" |Note | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/a/ | |||
| style="text-align: center" |A | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/ə/ | |||
| style="text-align: center" |A | |||
| style="text-align: center" |/a/ changes to /ə/ if unstressed | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/d/ | |||
| style="text-align: center" |D | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/f/ | |||
| style="text-align: center" |F | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/g/ | |||
| style="text-align: center" |G | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/ʔ/ | |||
| style="text-align: center" |G | |||
| style="text-align: center" |/g/ in the coda transforms into /ʔ/ if the following syllable begins with /d/. | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/χ/ | |||
| style="text-align: center" |H | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/i/ | |||
| style="text-align: center" |I | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/k/ | |||
| style="text-align: center" |K | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/k͡x/ | |||
| style="text-align: center" |Kh | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/m/ | |||
| style="text-align: center" |M | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/n/ | |||
| style="text-align: center" |N | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/o/ | |||
| style="text-align: center" |O | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/p/ | |||
| style="text-align: center" |P | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/r/ | |||
| style="text-align: center" |R | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/s/ | |||
| style="text-align: center" |S | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/t/ | |||
| style="text-align: center" |T | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/t͡s/ | |||
| style="text-align: center" |Ts | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/u/ | |||
| style="text-align: center" |U | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/z/ | |||
| style="text-align: center" |Z | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align: center" |/ə/ | |||
| style="text-align: center" | - | |||
| style="text-align: center" |Epenthesis | |||
|} | |||
===Consonants=== | ===Consonants=== | ||
== Phonology == | == Phonology == | ||
edits