Keznaroqo: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
Line 29: Line 29:
! Velar
! Velar
! Uvular
! Uvular
! Glottal
|-
|-
! Nasal
! Nasal
Line 36: Line 35:
| ȵ
| ȵ
| ŋ
| ŋ
|
|  
|  
|-
|-
Line 43: Line 41:
| t̪, d̪
| t̪, d̪
| ȶ, ȡ
| ȶ, ȡ
| k, g
| k, kʼ, g
| q, ɢ
| q, qʼ, ɢ
| ʔ
|-
|-
! Fricative
! Fricative
Line 53: Line 50:
| x
| x
| χ
| χ
|  
|-
! Affricate
| p͡ɸ
| t͡θ
| t͡ɕ
| k͡x
| q͡χ
|-
|-
! Trill
! Trill
Line 59: Line 62:
| r¹
| r¹
| r̝̊¹
| r̝̊¹
|
|  
|  
|  
|  
Line 69: Line 71:
|  
|  
|  
|  
|
|-
|-
|-
|}
|}
Line 87: Line 87:
|-
|-
! Mid
! Mid
| e, ø
| e
| o
| o
|-
|-
! Open-mid
! Open-mid
| œ
| ɛ, œ
|
|
|}
|}
2,113

edits

Navigation menu