Verse:Mwail/Classical Thean: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
m
Line 85: Line 85:
| /h/ h, /ɦ/ ɦ
| /h/ h, /ɦ/ ɦ
|-
|-
! colspan="2" |Sonorant
! rowspan="2" |Sonorant
! | plain
| /m/ m
| /m/ m
|
|
Line 93: Line 94:
|
|
| /w/ w
| /w/ w
|
|-
! | glottalized
| /mˀ/ mʼ
|
| /nˀ/ nʼ, /lˀ/ lʼ
| /r{{ret}}ˀ/ rʼ
| /jˀ/ yʼ
|
| /wˀ/ wʼ
|
|
|}
|}
Line 105: Line 116:


* Tone A: null -n -y -l -r -d(soft d) (-m -w)
* Tone A: null -n -y -l -r -d(soft d) (-m -w)
* Tone B: -ʔ -----(--)
* Tone B: -ʔ -----(--)
* Tone C: -h -ł -š -x -s (-ms -ns -ls -rs -ys -ws -ps -ts -ks)
* Tone C: -h -ł -š -x -s (-ms -ns -ls -rs -ys -ws -ps -ts -ks)
* Tone D: -k -t (-p)
* Tone D: -k -t (-p)
143,244

edits

Navigation menu