Mariupol Gothic: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
m
Line 151: Line 151:


=== Animate Masculine Stems ===
=== Animate Masculine Stems ===
==== u-stems ====


{| class=wikitable style=text-align:center
{| class=wikitable style=text-align:center
Line 159: Line 161:
|-
|-
! Nominative
! Nominative
| дахс </br>''dachs''
| каттс </br>''katts''
| дагус </br>''dagus''
| каттус </br>''kattus''
|-
! Vocative
| катт </br>''katt''
| каттус </br>''kattus''
|-
|-
! Accusative
! Accusative
| дах </br>''dach''
| катт </br>''katt''
| даганс </br>''dagans''
| каттунс </br>''kattuns''
|-
|-
! Genitive
! Genitive
| дах </br>''dach''
| катт </br>''katt''
| даганс </br>''dagans''
| каттунс </br>''kattuns''
|-
|-
|}
|}
Line 183: Line 189:
|-
|-
! Nominative
! Nominative
| минa </br>''mīnа''
| минaнс </br> ''mīnаns''
|-
! Vocative
| минa </br>''mīnа''
| минa </br>''mīnа''
| минaнс </br> ''mīnаns''
| минaнс </br> ''mīnаns''
84

edits

Navigation menu