Mariupol Gothic: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
m
Line 76: Line 76:
|-
|-
| [[w:Ukrainian Ye|Є є]] || 𐌾𐌴 || je || /je/
| [[w:Ukrainian Ye|Є є]] || 𐌾𐌴 || je || /je/
|-
| [[w:e (Cyrillic)|Э э]] || 𐌴 (but backwards) || ə || /ə/
|-
|-
| [[w:Ze (Cyrillic)|З з]] || 𐌶 || z || /z/
| [[w:Ze (Cyrillic)|З з]] || 𐌶 || z || /z/
Line 108: Line 106:
|-
|-
| [[w:Kha (Cyrillic)|Х х]] || 𐍇 || ch || /x/
| [[w:Kha (Cyrillic)|Х х]] || 𐍇 || ch || /x/
|-
| [[w:Yu (Cyrillic)|Ү ү]] || 𐍅 || y || /y/
|-
|-
| [[w:Sha (Cyrillic)|Ш ш]] || 𐌵 || sch || /ʃ/
| [[w:Sha (Cyrillic)|Ш ш]] || 𐌵 || sch || /ʃ/
84

edits

Navigation menu