Vrkhazhian: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
15 bytes removed ,  5 September 2025
Line 39: Line 39:
|+ Imperial Vrkhazhian
|+ Imperial Vrkhazhian
|-
|-
! style="width: 8em;" rowspan="2" colspan="2" |  
! style="width: 8.5em;" rowspan="2" colspan="2" |  
! style="width: 4em;" rowspan="2" | Labial
! style="width: 4em;" rowspan="2" | Labial
! colspan="2" | Coronal
! colspan="2" | Coronal
Line 116: Line 116:
|+ Common Vrkhazhian
|+ Common Vrkhazhian
|-
|-
! style="width: 8em;" rowspan="2" colspan="2" |  
! style="width: 8.5em;" rowspan="2" colspan="2" |  
! style="width: 4em;" rowspan="2" | Labial
! style="width: 4em;" rowspan="2" | Labial
! colspan="3" | Coronal
! colspan="3" | Alveolar
! style="width: 4em;" rowspan="2" | Dorsal
! style="width: 4em;" rowspan="2" | Dorsal
! style="width: 4em;" rowspan="2" | Glottal
! style="width: 4em;" rowspan="2" | Glottal
Line 128: Line 128:
! colspan="2" | Nasal
! colspan="2" | Nasal
| m
| m
| n̪ ⟨'''''n'''''⟩
| n
|
|
|
|
Line 135: Line 135:
|-
|-
! rowspan="2" | Stop
! rowspan="2" | Stop
! style="font-size: smaller" | Fortis
! style="font-size: smaller" | Tenuis
| p ⟨'''''b'''''⟩
| t ⟨'''''d'''''⟩
| t͡s ⟨'''''z'''''⟩
| t͡ɬ ⟨'''''ź'''''⟩
| k ⟨'''''g'''''⟩
| rowspan="2" | ʔ ⟨'''''ʾ'''''⟩
|-
! style="font-size: smaller" | Aspirated
| pʰ ⟨'''''p'''''⟩
| pʰ ⟨'''''p'''''⟩
| t̪ʰ ⟨'''''t'''''⟩
| ⟨'''''t'''''⟩
| t͡sʰ ⟨'''''c'''''⟩
| t͡sʰ ⟨'''''c'''''⟩
| t͡ɬʰ ⟨'''''ć'''''⟩
| t͡ɬʰ ⟨'''''ć'''''⟩
| kʰ ⟨'''''k'''''⟩
| kʰ ⟨'''''k'''''⟩
| rowspan="2" | ʔ ⟨'''''ʾ'''''⟩
|-
! style="font-size: smaller" | Lenis
| p ⟨'''''b'''''⟩
| t̪ ⟨'''''d'''''⟩
| t͡s ⟨'''''z'''''⟩
| t͡ɬ ⟨'''''ź'''''⟩
| k ⟨'''''g'''''⟩
|-
|-
! colspan="2" | Fricative
! colspan="2" | Fricative
865

edits

Navigation menu