Appendix:Wacag Characters: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 63: Line 63:
|-
|-
| [[File:Wacag-bird.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bird-r.jpg|25px]] || {{term|xaúx}} || {{term|yau}}
| [[File:Wacag-bird.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bird-r.jpg|25px]] || {{term|xaúx}} || {{term|yau}}
|-
| [[File:Wacag-ciñciñ.jpg|100px]] || || {{term|ciñciñ}} || {{term|kigkig}}
|-
|-
| [[File:Wacag-wing.jpg|100px]] || || {{term|cudil}}, {{term|xauad}}, {{term|cul'}} || {{term|cin}}
| [[File:Wacag-wing.jpg|100px]] || || {{term|cudil}}, {{term|xauad}}, {{term|cul'}} || {{term|cin}}
Line 235: Line 237:
|-
|-
| [[File:Wacag-bowl-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bowl-a-r.jpg|25px]] || {{term|xeyil}} || {{term|ik}}
| [[File:Wacag-bowl-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bowl-a-r.jpg|25px]] || {{term|xeyil}} || {{term|ik}}
|-
| [[File:Wacag-kheríamm.jpg|100px]] || || || {{term|kheríamm}}
|-
|-
| [[File:Wacag-viscous.jpg|100px]] || || {{term|íyey}} || {{term|raua}}
| [[File:Wacag-viscous.jpg|100px]] || || {{term|íyey}} || {{term|raua}}
Line 579: Line 583:
|-
|-
| [[File:Wacag-bee.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bee-r.jpg|25px]] || {{term|tseye}}, {{term|zez}} || {{term|vumu}}
| [[File:Wacag-bee.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bee-r.jpg|25px]] || {{term|tseye}}, {{term|zez}} || {{term|vumu}}
|-
| [[File:Wacag-wax.jpg|100px]] || || {{term|imxiu}} || {{term|imsiu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-temporary_ally.jpg|100px]] || || {{term|en'tsí}} || {{term|iantzjíia}}
| [[File:Wacag-temporary_ally.jpg|100px]] || || {{term|en'tsí}} || {{term|iantzjíia}}
Line 659: Line 665:
|-
|-
| [[File:Wacag-grow.jpg|100px]] || || {{term|miūj}} || {{term|yqj}}
| [[File:Wacag-grow.jpg|100px]] || || {{term|miūj}} || {{term|yqj}}
|-
| [[File:Wacag-cultivate.jpg|100px]] || || {{term|miuax}} || {{term|nair}}
|-
|-
| [[File:Wacag-domatium.jpg|100px]] || || {{term|naye}} || {{term|nayi}}
| [[File:Wacag-domatium.jpg|100px]] || || {{term|naye}} || {{term|nayi}}
Line 715: Line 723:
|-
|-
| [[File:Wacag-person.jpg|100px]] || [[File:Wacag-person-r.jpg|25px]] || {{term|co}} || {{term|thaag}}
| [[File:Wacag-person.jpg|100px]] || [[File:Wacag-person-r.jpg|25px]] || {{term|co}} || {{term|thaag}}
|-
| [[File:Wacag-committer.jpg|100px]] || || {{term|-cetex}} || {{term|kitis}}
|-
|-
| [[File:Wacag-villain.jpg|100px]] || || {{term|ñor'ioj}} || {{term|guhŕiiw}}
| [[File:Wacag-villain.jpg|100px]] || || {{term|ñor'ioj}} || {{term|guhŕiiw}}
Line 897: Line 907:
|-
|-
| [[File:Wacag-god.jpg|100px]] || [[File:Wacag-god-r.jpg|25px]] || {{term|yan}} || {{term|civu}}
| [[File:Wacag-god.jpg|100px]] || [[File:Wacag-god-r.jpg|25px]] || {{term|yan}} || {{term|civu}}
|-
| [[File:Wacag-sacrifice.jpg|100px]] || || {{term|yanux}} || {{term|phusí}}, {{term|ugiti}}
|-
|-
| [[File:Wacag-Kilimossu_god.jpg|100px]] || || {{term|cíjen}} || {{term|kiijan}}
| [[File:Wacag-Kilimossu_god.jpg|100px]] || || {{term|cíjen}} || {{term|kiijan}}
Line 947: Line 959:
|-
|-
| [[File:Wacag-brother.jpg|100px]] || || {{term|céux}} || {{term|sug}}
| [[File:Wacag-brother.jpg|100px]] || || {{term|céux}} || {{term|sug}}
|-
| [[File:Wacag-brutal.jpg|100px]] || || {{term|laxad}} || {{term|mufju}}
|-
|-
| [[File:Wacag-friend_group.jpg|100px]] || || {{term|lájux}}, {{term|muzíji}} || {{term|rajus}}, {{term|muyíji}}
| [[File:Wacag-friend_group.jpg|100px]] || || {{term|lájux}}, {{term|muzíji}} || {{term|rajus}}, {{term|muyíji}}
Line 987: Line 1,001:
|-
|-
| [[File:Wacag-baba.jpg|100px]] || [[File:Wacag-baba-r.jpg|25px]] || {{term|baba}} || {{term|tata}}
| [[File:Wacag-baba.jpg|100px]] || [[File:Wacag-baba-r.jpg|25px]] || {{term|baba}} || {{term|tata}}
|-
| [[File:Wacag-mac'ou.jpg|100px]] || || {{term|mac'ou}}, {{term|mauc'-}} || {{term|makwau}}
|-
|-
| [[File:Wacag-bábádi.jpg|100px]] || || {{term|bábádi}} || {{term|qaqati}}
| [[File:Wacag-bábádi.jpg|100px]] || || {{term|bábádi}} || {{term|qaqati}}
Line 1,501: Line 1,517:
|-
|-
| [[File:Wacag-i-az.jpg|100px]] || [[File:Wacag-i-az-r.jpg|25px]] || || {{term|i- az}}
| [[File:Wacag-i-az.jpg|100px]] || [[File:Wacag-i-az-r.jpg|25px]] || || {{term|i- az}}
|-
| [[File:Wacag-i2.jpg|100px]] || || || {{term|i-}}
|-
| [[File:Wacag-ya.jpg|100px]] || || || {{term|ya-}}
|-
| [[File:Wacag-pwi.jpg|100px]] || || || {{term|pwi}}
|-
| [[File:Wacag-su.jpg|100px]] || || || {{term|su}}
|-
| [[File:Wacag-tjew.jpg|100px]] || || || {{term|tjew}}
|-
| [[File:Wacag-pjugi.jpg|100px]] || || || {{term|pjugi}}
|-
| [[File:Wacag-tjaa.jpg|100px]] || || || {{term|tjaa}}
|-
| [[File:Wacag-tjim.jpg|100px]] || || || {{term|tjim}}
|-
| [[File:Wacag-pjuiu.jpg|100px]] || || || {{term|pjuiu}}
|-
| [[File:Wacag-tjaq.jpg|100px]] || || || {{term|tjaq}}
|-
| [[File:Wacag-tjer.jpg|100px]] || || || {{term|tjer}}
|-
| [[File:Wacag-tj.jpg|100px]] || || || {{term|-tj}}
|-
|-
| [[File:Wacag-back-b.jpg|100px]] || || {{term|heit}} || {{term|suiggi}}
| [[File:Wacag-back-b.jpg|100px]] || || {{term|heit}} || {{term|suiggi}}
Line 1,641: Line 1,681:
|-
|-
| [[File:Wacag-horse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-horse-r.jpg|25px]] || {{term|nei}}, {{term|neiux}} || {{term|shumaay}}
| [[File:Wacag-horse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-horse-r.jpg|25px]] || {{term|nei}}, {{term|neiux}} || {{term|shumaay}}
|-
| [[File:Wacag-marnanta.jpg|100px]] || || {{term|mernante}} || {{term|marnánta}}
|-
| [[File:Wacag-kugnanta.jpg|100px]] || || {{term|cuñ'ante}} || {{term|kugnánta}}
|-
|-
| [[File:Wacag-isjikharag.jpg|100px]] || || {{term|exic'ereñ}} || {{term|isjikharag}}
| [[File:Wacag-isjikharag.jpg|100px]] || || {{term|exic'ereñ}} || {{term|isjikharag}}
Line 2,107: Line 2,151:
|-
|-
| [[File:Wacag-tercoiuj.jpg|100px]] || || {{term|tercoiuj}}, {{term|zid'}} || {{term|trkuíw}}
| [[File:Wacag-tercoiuj.jpg|100px]] || || {{term|tercoiuj}}, {{term|zid'}} || {{term|trkuíw}}
|-
| [[File:Wacag-mauez'u.jpg|100px]] || || {{term|mauez'u}} || {{term|maùsau}}
|-
|-
| [[File:Wacag-vomit.jpg|100px]] || || {{term|az'}} || {{term|maqàz}}
| [[File:Wacag-vomit.jpg|100px]] || || {{term|az'}} || {{term|maqàz}}
Line 2,157: Line 2,203:
|-
|-
| [[File:Wacag-but.jpg|100px]] || [[File:Wacag-but-r.jpg|25px]] || {{term|í}} || {{term|hn}}
| [[File:Wacag-but.jpg|100px]] || [[File:Wacag-but-r.jpg|25px]] || {{term|í}} || {{term|hn}}
|-
| [[File:Wacag-yet.jpg|100px]] || || || {{term|kûii}}
|-
|-
| [[File:Wacag-rust.jpg|100px]] || || {{term|tapm'iu}} || {{term|tàmiu}}
| [[File:Wacag-rust.jpg|100px]] || || {{term|tapm'iu}} || {{term|tàmiu}}
Line 2,639: Line 2,687:
|-
|-
| [[File:Wacag-face-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-face-a-r.jpg|25px]] || {{term|āl}} || {{term|agu}}
| [[File:Wacag-face-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-face-a-r.jpg|25px]] || {{term|āl}} || {{term|agu}}
|-
| [[File:Wacag-meiujoño.jpg|100px]] || || {{term|meiujoño}} || {{term|maiúhagu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-sour_orange.jpg|100px]] || || {{term|cusiút}} || {{term|kufúiq}}
| [[File:Wacag-sour_orange.jpg|100px]] || || {{term|cusiút}} || {{term|kufúiq}}
107,892

edits

Navigation menu