107,724
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 107: | Line 107: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-chicken.jpg|100px]] || [[File:Wacag-chicken-r.jpg|25px]] || {{term|ruhu}} || {{term|hrhr}} | | [[File:Wacag-chicken.jpg|100px]] || [[File:Wacag-chicken-r.jpg|25px]] || {{term|ruhu}} || {{term|hrhr}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-rinik.jpg|100px]] || || || {{term|rinik}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-trogon.jpg|100px]] || || {{term|vicña}} || {{term|itag}} | | [[File:Wacag-trogon.jpg|100px]] || || {{term|vicña}} || {{term|itag}} | ||
| Line 871: | Line 873: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-insect.jpg|100px]] || [[File:Wacag-insect-r.jpg|25px]] || {{term|mayax}} || {{term|yai}} | | [[File:Wacag-insect.jpg|100px]] || [[File:Wacag-insect-r.jpg|25px]] || {{term|mayax}} || {{term|yai}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-leprosy.jpg|100px]] || || {{term|ríene}} || {{term|riiani}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-shrimp.jpg|100px]] || || {{term|mayven}} || {{term|nthnii}} | | [[File:Wacag-shrimp.jpg|100px]] || || {{term|mayven}} || {{term|nthnii}} | ||
| Line 1,001: | Line 1,005: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-baba.jpg|100px]] || [[File:Wacag-baba-r.jpg|25px]] || {{term|baba}} || {{term|tata}} | | [[File:Wacag-baba.jpg|100px]] || [[File:Wacag-baba-r.jpg|25px]] || {{term|baba}} || {{term|tata}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-priest.jpg|100px]] || || {{term|uc'o}}, {{term|mico}} || {{term|rin}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-mac'ou.jpg|100px]] || || {{term|mac'ou}}, {{term|mauc'-}} || {{term|makwau}} | | [[File:Wacag-mac'ou.jpg|100px]] || || {{term|mac'ou}}, {{term|mauc'-}} || {{term|makwau}} | ||
| Line 1,111: | Line 1,117: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-yaiad-b.jpg|100px]] || || {{term|yaiad}} || {{term|yaiat}} | | [[File:Wacag-yaiad-b.jpg|100px]] || || {{term|yaiad}} || {{term|yaiat}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-boiling_bag.jpg|100px]] || || {{term|jáuiát}} || {{term|rivpu}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-lacsu.jpg|100px]] || || {{term|lacsu}} || {{term|raksu}} | | [[File:Wacag-lacsu.jpg|100px]] || || {{term|lacsu}} || {{term|raksu}} | ||
| Line 1,603: | Line 1,611: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-cat.jpg|100px]] || [[File:Wacag-cat-r.jpg|25px]] || {{term|mau}} || {{term|mau}}, {{term|uwu}} | | [[File:Wacag-cat.jpg|100px]] || [[File:Wacag-cat-r.jpg|25px]] || {{term|mau}} || {{term|mau}}, {{term|uwu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-quiet.jpg|100px]] || || {{term|mau}} || {{term|râa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-squirrel.jpg|100px]] || || {{term|ñiav'u}} || {{term|qhuma}} | | [[File:Wacag-squirrel.jpg|100px]] || || {{term|ñiav'u}} || {{term|qhuma}} | ||
| Line 1,609: | Line 1,619: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-beautiful.jpg|100px]] || [[File:Wacag-beautiful-r.jpg|25px]] || {{term|juitej}}, {{term|n'eh}}, {{term|n'ez'}} || {{term|witeh}} | | [[File:Wacag-beautiful.jpg|100px]] || [[File:Wacag-beautiful-r.jpg|25px]] || {{term|juitej}}, {{term|n'eh}}, {{term|n'ez'}} || {{term|witeh}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-sing.jpg|100px]] || || {{term|sutx}} || {{term|riri}}, {{term|riríkej}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-cibi.jpg|100px]] || || {{term|-cibi}} || {{term|-cimi}} | | [[File:Wacag-cibi.jpg|100px]] || || {{term|-cibi}} || {{term|-cimi}} | ||
| Line 1,841: | Line 1,853: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-corner.jpg|100px]] || [[File:Wacag-corner-r.jpg|25px]] || {{term|ñia}} || {{term|vuin}} | | [[File:Wacag-corner.jpg|100px]] || [[File:Wacag-corner-r.jpg|25px]] || {{term|ñia}} || {{term|vuin}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-joint.jpg|100px]] || || {{term|ené}} || {{term|rnaa}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-arthritis.jpg|100px]] || || {{term|nātxe}} || {{term|rnaáaci}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-gem.jpg|100px]] || || {{term|cutseu}}, {{term|c'eiu}} || {{term|gupha}} | | [[File:Wacag-gem.jpg|100px]] || || {{term|cutseu}}, {{term|c'eiu}} || {{term|gupha}} | ||
| Line 2,015: | Line 2,031: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-at.jpg|100px]] || [[File:Wacag-at-r.jpg|25px]] || {{term|eý}} || {{term|riq}} | | [[File:Wacag-at.jpg|100px]] || [[File:Wacag-at-r.jpg|25px]] || {{term|eý}} || {{term|riq}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-where.jpg|100px]] || || || {{term|rtiu}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-surgery.jpg|100px]] || || {{term|cor'xocoxaco}} || {{term|qaarsaqasàqa}} | | [[File:Wacag-surgery.jpg|100px]] || || {{term|cor'xocoxaco}} || {{term|qaarsaqasàqa}} | ||
| Line 2,343: | Line 2,361: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-back-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-back-a-r.jpg|25px]] || {{term|heit}} || {{term|suiggi}} | | [[File:Wacag-back-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-back-a-r.jpg|25px]] || {{term|heit}} || {{term|suiggi}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-straight.jpg|100px]] || || {{term|ats}} || {{term|rtj}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-reiain.jpg|100px]] || || {{term|reiain}} || {{term|riiáin}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-stair.jpg|100px]] || || {{term|uem}} || {{term|huhum}} | | [[File:Wacag-stair.jpg|100px]] || || {{term|uem}} || {{term|huhum}} | ||
| Line 2,449: | Line 2,471: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-vocative.jpg|100px]] || [[File:Wacag-vocative-r.jpg|25px]] || {{term|cuoj}} | | [[File:Wacag-vocative.jpg|100px]] || [[File:Wacag-vocative-r.jpg|25px]] || {{term|cuoj}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-eyeshadow.jpg|100px]] || || {{term|retitxe}} || {{term|ritícji}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-redeemed.jpg|100px]] || || {{term|nocñat}} || {{term|niwgát}} | | [[File:Wacag-redeemed.jpg|100px]] || || {{term|nocñat}} || {{term|niwgát}} | ||
| Line 2,683: | Line 2,707: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-terrorbird.jpg|100px]] || || {{term|xacur}}, {{term|xaulac}} || {{term|zhaai}} | | [[File:Wacag-terrorbird.jpg|100px]] || || {{term|xacur}}, {{term|xaulac}} || {{term|zhaai}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-rjamar.jpg|100px]] || || {{term|r'amer}} || {{term|rjámar}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-zelda.jpg|100px]] || || {{term|zelda}} || {{term|srta}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-liñ'.jpg|100px]] || || {{term|liñ'}} || {{term|rìga}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-axe-b.jpg|100px]] || || {{term|r'um'ian}} || {{term|kuayuu}} | | [[File:Wacag-axe-b.jpg|100px]] || || {{term|r'um'ian}} || {{term|kuayuu}} | ||
| Line 2,763: | Line 2,793: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-knife.jpg|100px]] || [[File:Wacag-knife-r.jpg|25px]] || {{term|toc}} || {{term|juy}} | | [[File:Wacag-knife.jpg|100px]] || [[File:Wacag-knife-r.jpg|25px]] || {{term|toc}} || {{term|juy}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-stuck_in.jpg|100px]] || || {{term|zeim}} || {{term|riím}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-choose.jpg|100px]] || || {{term|hiandoc'}}, {{term|tsilvenz'i}} || {{term|pucít}}, {{term|sjaaá}} | | [[File:Wacag-choose.jpg|100px]] || || {{term|hiandoc'}}, {{term|tsilvenz'i}} || {{term|pucít}}, {{term|sjaaá}} | ||
| Line 2,797: | Line 2,829: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bone.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bone-r.jpg|25px]] || {{term|hiauñ'la}} || {{term|uu}} | | [[File:Wacag-bone.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bone-r.jpg|25px]] || {{term|hiauñ'la}} || {{term|uu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-metal.jpg|100px]] || || {{term|riue}} || {{term|riui}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-sesame.jpg|100px]] || || {{term|leñcaú}}, {{term|rañ'u}} || {{term|rgkàu}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-mislead.jpg|100px]] || || {{term|netsúaz}} || {{term|maaìq}} | | [[File:Wacag-mislead.jpg|100px]] || || {{term|netsúaz}} || {{term|maaìq}} | ||