107,724
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 157: | Line 157: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-mouth.jpg|100px]] || [[File:Wacag-mouth-r.jpg|25px]] || {{term|úh}}, {{term|julue}} || {{term|nra}} | | [[File:Wacag-mouth.jpg|100px]] || [[File:Wacag-mouth-r.jpg|25px]] || {{term|úh}}, {{term|julue}} || {{term|nra}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-xihes.jpg|100px]] || || {{term|xihes}} || {{term|siahaz}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-naíau.jpg|100px]] || || {{term|naíau}} || {{term|saysây}} | | [[File:Wacag-naíau.jpg|100px]] || || {{term|naíau}} || {{term|saysây}} | ||
| Line 249: | Line 251: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bowl-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bowl-a-r.jpg|25px]] || {{term|xeyil}}, {{term|xeim'}} || {{term|ik}}, {{term|simm}}, {{term|simḿfaa}} | | [[File:Wacag-bowl-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bowl-a-r.jpg|25px]] || {{term|xeyil}}, {{term|xeim'}} || {{term|ik}}, {{term|simm}}, {{term|simḿfaa}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-explain.jpg|100px]] || || {{term|xau}}, {{term|íaú}} || {{term|warsi}}, {{term|sicíw}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-sea_spider.jpg|100px]] || || {{term|xecine}} || {{term|sicíni}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-kheríamm.jpg|100px]] || || || {{term|kheríamm}} | | [[File:Wacag-kheríamm.jpg|100px]] || || || {{term|kheríamm}} | ||
| Line 675: | Line 681: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-plant.jpg|100px]] || [[File:Wacag-plant-r.jpg|25px]] || {{term|miu}} || {{term|sar}} | | [[File:Wacag-plant.jpg|100px]] || [[File:Wacag-plant-r.jpg|25px]] || {{term|miu}} || {{term|sar}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-grass.jpg|100px]] || || {{term|tsum}} || {{term|sigui}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-grow.jpg|100px]] || || {{term|miūj}} || {{term|yqj}} | | [[File:Wacag-grow.jpg|100px]] || || {{term|miūj}} || {{term|yqj}} | ||
| Line 779: | Line 787: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-woman.jpg|100px]] || [[File:Wacag-woman-r.jpg|25px]] || {{term|nál}}, {{term|nihx-}} || {{term|nias}} | | [[File:Wacag-woman.jpg|100px]] || [[File:Wacag-woman-r.jpg|25px]] || {{term|nál}}, {{term|nihx-}} || {{term|nias}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-sijuus.jpg|100px]] || || || {{term|sijuus}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-charm.jpg|100px]] || || {{term|xacóil}} || {{term|saquir}} | | [[File:Wacag-charm.jpg|100px]] || || {{term|xacóil}} || {{term|saquir}} | ||
| Line 875: | Line 885: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-monkey.jpg|100px]] || [[File:Wacag-monkey-r.jpg|25px]] || {{term|hian}} || {{term|rhi}} | | [[File:Wacag-monkey.jpg|100px]] || [[File:Wacag-monkey-r.jpg|25px]] || {{term|hian}} || {{term|rhi}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-howler_monkey.jpg|100px]] || || {{term|z'ázi}} || {{term|shaasi}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-muriqui.jpg|100px]] || || || {{term|hiri}} | | [[File:Wacag-muriqui.jpg|100px]] || || || {{term|hiri}} | ||
| Line 997: | Line 1,009: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-tribe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tribe-r.jpg|25px]] || {{term|are}} || {{term|ara}} | | [[File:Wacag-tribe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tribe-r.jpg|25px]] || {{term|are}} || {{term|ara}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-council.jpg|100px]] || || {{term|xojait}} || {{term|sewáhit}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-extinct.jpg|100px]] || || {{term|nenecejih}} || {{term|aranàna}}, {{term|araùqpat}} | | [[File:Wacag-extinct.jpg|100px]] || || {{term|nenecejih}} || {{term|aranàna}}, {{term|araùqpat}} | ||
| Line 1,173: | Line 1,187: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-house.jpg|100px]] || [[File:Wacag-house-r.jpg|25px]] || {{term|ñe}} || {{term|shaia}} | | [[File:Wacag-house.jpg|100px]] || [[File:Wacag-house-r.jpg|25px]] || {{term|ñe}} || {{term|shaia}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-lighthouse.jpg|100px]] || || {{term|xiatxuc}} || {{term|shaiácuk}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bathhouse.jpg|100px]] || || {{term|ñitaxia}} || {{term|gaitáshaia}} | | [[File:Wacag-bathhouse.jpg|100px]] || || {{term|ñitaxia}} || {{term|gaitáshaia}} | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-hall.jpg|100px]] || || {{term|xaïjentes}} || {{term|jintiz}} | | [[File:Wacag-hall.jpg|100px]] || || {{term|xaïjentes}}, {{term|jintes}} || {{term|jintiz}}, {{term|sintás}} | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-chimney.jpg|100px]] || || {{term|cuaxjen}} || {{term|qasjn}}, {{term|niri}} | | [[File:Wacag-chimney.jpg|100px]] || || {{term|cuaxjen}} || {{term|qasjn}}, {{term|niri}} | ||
| Line 1,407: | Line 1,423: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bread.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bread-r.jpg|25px]] || {{term|beil}} || {{term|qiir}} | | [[File:Wacag-bread.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bread-r.jpg|25px]] || {{term|beil}} || {{term|qiir}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-human_meat.jpg|100px]] || || {{term|xeñisc'iac}} || {{term|sigízchaak}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-delicacy.jpg|100px]] || || {{term|eñ'txec}} || {{term|gjchaak}} | | [[File:Wacag-delicacy.jpg|100px]] || || {{term|eñ'txec}} || {{term|gjchaak}} | ||
| Line 1,539: | Line 1,557: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-i-az.jpg|100px]] || [[File:Wacag-i-az-r.jpg|25px]] || || {{term|i- az}} | | [[File:Wacag-i-az.jpg|100px]] || [[File:Wacag-i-az-r.jpg|25px]] || || {{term|i- az}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-confirm.jpg|100px]] || || {{term|iubi}} || {{term|sikà}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-i2.jpg|100px]] || || || {{term|i-}} | | [[File:Wacag-i2.jpg|100px]] || || || {{term|i-}} | ||
| Line 1,745: | Line 1,765: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-gecko.jpg|100px]] || [[File:Wacag-gecko-r.jpg|25px]] || {{term|ié}} || {{term|rata}} | | [[File:Wacag-gecko.jpg|100px]] || [[File:Wacag-gecko-r.jpg|25px]] || {{term|ié}} || {{term|rata}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-elect.jpg|100px]] || || {{term|xinta}} || {{term|sinta}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-tournament.jpg|100px]] || || {{term|xebuxbe}} || {{term|sapúsapu}} | | [[File:Wacag-tournament.jpg|100px]] || || {{term|xebuxbe}} || {{term|sapúsapu}} | ||
| Line 1,841: | Line 1,863: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-hit.jpg|100px]] || [[File:Wacag-hit-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|iy}} | | [[File:Wacag-hit.jpg|100px]] || [[File:Wacag-hit-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|iy}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-punish.jpg|100px]] || || {{term|xíc'}} || {{term|siich}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-attack.jpg|100px]] || || {{term|pfucin}} || {{term|qhaúkin}} | | [[File:Wacag-attack.jpg|100px]] || || {{term|pfucin}} || {{term|qhaúkin}} | ||
| Line 1,873: | Line 1,897: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-corner.jpg|100px]] || [[File:Wacag-corner-r.jpg|25px]] || {{term|ñia}} || {{term|vuin}} | | [[File:Wacag-corner.jpg|100px]] || [[File:Wacag-corner-r.jpg|25px]] || {{term|ñia}} || {{term|vuin}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-sector.jpg|100px]] || || {{term|xuat'eú}}, {{term|riylaño}} || {{term|sewáhthaau}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-joint.jpg|100px]] || || {{term|ené}} || {{term|rnaa}} | | [[File:Wacag-joint.jpg|100px]] || || {{term|ené}} || {{term|rnaa}} | ||
| Line 2,121: | Line 2,147: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-lip.jpg|100px]] || [[File:Wacag-lip-r.jpg|25px]] || {{term|jul'}}, {{term|ūño}} || {{term|nraki}} | | [[File:Wacag-lip.jpg|100px]] || [[File:Wacag-lip-r.jpg|25px]] || {{term|jul'}}, {{term|ūño}} || {{term|nraki}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-Cuoñ'o.jpg|100px]] || || {{term|cuoñ'o}} || {{term|shuphgú}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-vernacular.jpg|100px]] || || {{term|buñ'o}} || {{term|pùguaa}} | | [[File:Wacag-vernacular.jpg|100px]] || || {{term|buñ'o}} || {{term|pùguaa}} | ||
| Line 2,153: | Line 2,181: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-write.jpg|100px]] || [[File:Wacag-write-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|sàg}} | | [[File:Wacag-write.jpg|100px]] || [[File:Wacag-write-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|sàg}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-sentence.jpg|100px]] || || {{term|xeraz}} || {{term|sherár}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-stenographer.jpg|100px]] || || {{term|ñohiuja}} || {{term|guaíwa}} | | [[File:Wacag-stenographer.jpg|100px]] || || {{term|ñohiuja}} || {{term|guaíwa}} | ||
| Line 2,382: | Line 2,412: | ||
| [[File:Wacag-íáíl.jpg|100px]] || || {{term|íáíl}} || {{term|iiaír}} | | [[File:Wacag-íáíl.jpg|100px]] || || {{term|íáíl}} || {{term|iiaír}} | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-secret.jpg|100px]] || || {{term|muive}} || {{term|mauívu}} | | [[File:Wacag-secret.jpg|100px]] || || {{term|muive}}, {{term|xixen}}, {{term|coíad}} || {{term|mauívu}}, {{term|sisjn}} | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-blurry.jpg|100px]] || || {{term|nac'uz}} || {{term|nâna}} | | [[File:Wacag-blurry.jpg|100px]] || || {{term|nac'uz}} || {{term|nâna}} | ||
| Line 2,573: | Line 2,603: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-confuse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-confuse-r.jpg|25px]] || {{term|vocovocu}} || {{term|fuqufuqú}} | | [[File:Wacag-confuse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-confuse-r.jpg|25px]] || {{term|vocovocu}} || {{term|fuqufuqú}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-xoñvei.jpg|100px]] || || {{term|xoñvei}} || {{term|siugvuí}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-jemojiuj.jpg|100px]] || || {{term|jemojiuj}} || {{term|hamhawúwiw}} | | [[File:Wacag-jemojiuj.jpg|100px]] || || {{term|jemojiuj}} || {{term|hamhawúwiw}} | ||
| Line 2,793: | Line 2,825: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-homosexual.jpg|100px]] || || {{term|pfur}} || {{term|nauvyánan}} | | [[File:Wacag-homosexual.jpg|100px]] || || {{term|pfur}} || {{term|nauvyánan}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-monosexual.jpg|100px]] || || {{term|xeïce}} || {{term|siika}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-go-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-go-b-r.jpg|25px]] || {{term|r'u}} || {{term|gk}} | | [[File:Wacag-go-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-go-b-r.jpg|25px]] || {{term|r'u}} || {{term|gk}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-xojora.jpg|100px]] || || {{term|xojora}} || {{term|siufanrá}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-r'úd'i.jpg|100px]] || || {{term|r'úd'i}} | | [[File:Wacag-r'úd'i.jpg|100px]] || || {{term|r'úd'i}} | ||
| Line 2,971: | Line 3,007: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-pfū.jpg|100px]] || [[File:Wacag-pfū-r.jpg|25px]] || {{term|pfū}} || {{term|wiiu}} | | [[File:Wacag-pfū.jpg|100px]] || [[File:Wacag-pfū-r.jpg|25px]] || {{term|pfū}} || {{term|wiiu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-xuvexe.jpg|100px]] || || {{term|xuvexe}} || {{term|shuvashu}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-fellate.jpg|100px]] || || {{term|cíbil}} || {{term|cimir}} | | [[File:Wacag-fellate.jpg|100px]] || || {{term|cíbil}} || {{term|cimir}} | ||