Appendix:Wacag Characters: Difference between revisions

no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 149: Line 149:
|-
|-
| [[File:Wacag-stone.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stone-r.jpg|25px]] || {{term|xeu}}, {{term|múnus}} || {{term|wat}}, {{term|kjnj}}, {{term|kuvípu}}, {{term|mumus}}
| [[File:Wacag-stone.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stone-r.jpg|25px]] || {{term|xeu}}, {{term|múnus}} || {{term|wat}}, {{term|kjnj}}, {{term|kuvípu}}, {{term|mumus}}
|-
| [[File:Wacag-t'éúpfai.jpg|100px]] || || {{term|t'éúpfai}} || {{term|thaauupái}}
|-
|-
| [[File:Wacag-food.jpg|100px]] || || {{term|úd'}} || {{term|sm}}
| [[File:Wacag-food.jpg|100px]] || || {{term|úd'}} || {{term|sm}}
Line 307: Line 309:
|-
|-
| [[File:Wacag-clay.jpg|100px]] || [[File:Wacag-clay-r.jpg|25px]] || {{term|síul}} || {{term|qvag}}
| [[File:Wacag-clay.jpg|100px]] || [[File:Wacag-clay-r.jpg|25px]] || {{term|síul}} || {{term|qvag}}
|-
| [[File:Wacag-mercy.jpg|100px]] || || {{term|t'óñ'íte}} || {{term|thaaugaíta}}
|-
|-
| [[File:Wacag-iiuan.jpg|100px]] || || {{term|iaman}} || {{term|iiuan}}
| [[File:Wacag-iiuan.jpg|100px]] || || {{term|iaman}} || {{term|iiuan}}
Line 467: Line 471:
|-
|-
| [[File:Wacag-bean.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bean-r.jpg|25px]] || {{term|nuñal}} || {{term|mari}}
| [[File:Wacag-bean.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bean-r.jpg|25px]] || {{term|nuñal}} || {{term|mari}}
|-
| [[File:Wacag-acrospire.jpg|100px]] || || {{term|texúv}} || {{term|tasúuv}}
|-
| [[File:Wacag-malt.jpg|100px]] || || {{term|taxe}} || {{term|tasu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-nut.jpg|100px]] || || {{term|culad}}, {{term|cul'ad}} || {{term|sjuu}}
| [[File:Wacag-nut.jpg|100px]] || || {{term|culad}}, {{term|cul'ad}} || {{term|sjuu}}
Line 577: Line 585:
|-
|-
| [[File:Wacag-go-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-go-a-r.jpg|25px]] || {{term|r'u}} || {{term|gk}}
| [[File:Wacag-go-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-go-a-r.jpg|25px]] || {{term|r'u}} || {{term|gk}}
|-
| [[File:Wacag-toll.jpg|100px]] || || {{term|thaaukrríi}} || {{term|t'eúcrí}}
|-
|-
| [[File:Wacag-pattern.jpg|100px]] || || {{term|nen'zad}} || {{term|guusej}}
| [[File:Wacag-pattern.jpg|100px]] || || {{term|nen'zad}} || {{term|guusej}}
Line 691: Line 701:
|-
|-
| [[File:Wacag-plant.jpg|100px]] || [[File:Wacag-plant-r.jpg|25px]] || {{term|miu}} || {{term|sar}}
| [[File:Wacag-plant.jpg|100px]] || [[File:Wacag-plant-r.jpg|25px]] || {{term|miu}} || {{term|sar}}
|-
| [[File:Wacag-water_mint.jpg|100px]] || || {{term|taxeie}} || {{term|tasiii}}
|-
|-
| [[File:Wacag-grass.jpg|100px]] || || {{term|tsum}} || {{term|sigui}}
| [[File:Wacag-grass.jpg|100px]] || || {{term|tsum}} || {{term|sigui}}
Line 993: Line 1,005:
|-
|-
| [[File:Wacag-child.jpg|100px]] || [[File:Wacag-child-r.jpg|25px]] || {{term|có}}, {{term|habail}} || {{term|wi}}
| [[File:Wacag-child.jpg|100px]] || [[File:Wacag-child-r.jpg|25px]] || {{term|có}}, {{term|habail}} || {{term|wi}}
|-
| [[File:Wacag-adopt.jpg|100px]] || || {{term|taáarin}} || {{term|tár'en}}
|-
|-
| [[File:Wacag-grandchild.jpg|100px]] || || {{term|cob'ail}}
| [[File:Wacag-grandchild.jpg|100px]] || || {{term|cob'ail}}
Line 1,953: Line 1,967:
|-
|-
| [[File:Wacag-corner.jpg|100px]] || [[File:Wacag-corner-r.jpg|25px]] || {{term|ñia}} || {{term|vuin}}
| [[File:Wacag-corner.jpg|100px]] || [[File:Wacag-corner-r.jpg|25px]] || {{term|ñia}} || {{term|vuin}}
|-
| [[File:Wacag-taper.jpg|100px]] || || {{term|texjei}} || {{term|tasuhaí}}
|-
| [[File:Wacag-have_resolve.jpg|100px]] || || {{term|toñxi}} || {{term|taugsí}}
|-
|-
| [[File:Wacag-sector.jpg|100px]] || || {{term|xuat'eú}}, {{term|riylaño}} || {{term|sewáhthaau}}
| [[File:Wacag-sector.jpg|100px]] || || {{term|xuat'eú}}, {{term|riylaño}} || {{term|sewáhthaau}}
Line 2,211: Line 2,229:
|-
|-
| [[File:Wacag-lip.jpg|100px]] || [[File:Wacag-lip-r.jpg|25px]] || {{term|jul'}}, {{term|ūño}} || {{term|nraki}}
| [[File:Wacag-lip.jpg|100px]] || [[File:Wacag-lip-r.jpg|25px]] || {{term|jul'}}, {{term|ūño}} || {{term|nraki}}
|-
| [[File:Wacag-lick.jpg|100px]] || || {{term|julzi}}, {{term|julzí}} || {{term|wuít}}
|-
| [[File:Wacag-siphon.jpg|100px]] || || {{term|cēbi}} || {{term|taúm}}
|-
| [[File:Wacag-dar'ei.jpg|100px]] || || {{term|dar'ei}} || {{term|tejíri}}
|-
| [[File:Wacag-pan.jpg|100px]] || || {{term|tojiz}} || {{term|tewwír}}
|-
| [[File:Wacag-fond.jpg|100px]] || || {{term|tojirajsa}} || {{term|tewwírajzja}}
|-
|-
| [[File:Wacag-Cuoñ'o.jpg|100px]] || || {{term|cuoñ'o}} || {{term|shuphgú}}
| [[File:Wacag-Cuoñ'o.jpg|100px]] || || {{term|cuoñ'o}} || {{term|shuphgú}}
Line 2,277: Line 2,305:
|-
|-
| [[File:Wacag-moss.jpg|100px]] || [[File:Wacag-moss-r.jpg|25px]] || {{term|m'iu}} || {{term|juki}}
| [[File:Wacag-moss.jpg|100px]] || [[File:Wacag-moss-r.jpg|25px]] || {{term|m'iu}} || {{term|juki}}
|-
| [[File:Wacag-air_pocket.jpg|100px]] || || {{term|tertxacñe}} || {{term|tarcájna}}
|-
|-
| [[File:Wacag-authority.jpg|100px]] || || {{term|xuineme}} || {{term|suaínimu}}
| [[File:Wacag-authority.jpg|100px]] || || {{term|xuineme}} || {{term|suaínimu}}
Line 2,547: Line 2,577:
|-
|-
| [[File:Wacag-beetle.jpg|100px]] || [[File:Wacag-beetle-r.jpg|25px]] || {{term|iú}} || {{term|puvva}}
| [[File:Wacag-beetle.jpg|100px]] || [[File:Wacag-beetle-r.jpg|25px]] || {{term|iú}} || {{term|puvva}}
|-
| [[File:Wacag-elytron.jpg|100px]] || || {{term|tharjácin}} || {{term|t'er'atxen}}
|-
|-
| [[File:Wacag-sort_through.jpg|100px]] || || {{term|xēpmaí}} || {{term|sjaaapmài}}
| [[File:Wacag-sort_through.jpg|100px]] || || {{term|xēpmaí}} || {{term|sjaaapmài}}
Line 2,833: Line 2,865:
|-
|-
| [[File:Wacag-boar.jpg|100px]] || || {{term|līn}} || {{term|uia}}
| [[File:Wacag-boar.jpg|100px]] || || {{term|līn}} || {{term|uia}}
|-
| [[File:Wacag-spit.jpg|100px]] || || {{term|t'u}} || {{term|thai}}
|-
| [[File:Wacag-burp.jpg|100px]] || || {{term|toju}} || {{term|tawú}}
|-
|-
| [[File:Wacag-candle.jpg|100px]] || || {{term|nutsmūs}} || {{term|suywincu}}
| [[File:Wacag-candle.jpg|100px]] || || {{term|nutsmūs}} || {{term|suywincu}}
Line 2,847: Line 2,883:
|-
|-
| [[File:Wacag-nose.jpg|100px]] || [[File:Wacag-nose-r.jpg|25px]] || {{term|me}} || {{term|nam}}
| [[File:Wacag-nose.jpg|100px]] || [[File:Wacag-nose-r.jpg|25px]] || {{term|me}} || {{term|nam}}
|-
| [[File:Wacag-uphill.jpg|100px]] || || || {{term|taràm}}
|-
|-
| [[File:Wacag-smell.jpg|100px]] || || {{term|mi}} || {{term|tar}}
| [[File:Wacag-smell.jpg|100px]] || || {{term|mi}} || {{term|tar}}
107,892

edits