Appendix:Wacag Characters: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 149: Line 149:
|-
|-
| [[File:Wacag-stone.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stone-r.jpg|25px]] || {{term|xeu}}, {{term|múnus}} || {{term|wat}}, {{term|kjnj}}, {{term|kuvípu}}, {{term|mumus}}
| [[File:Wacag-stone.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stone-r.jpg|25px]] || {{term|xeu}}, {{term|múnus}} || {{term|wat}}, {{term|kjnj}}, {{term|kuvípu}}, {{term|mumus}}
|-
| [[File:Wacag-coal.jpg|100px]] || || {{term|r'i}} || {{term|tri}}
|-
|-
| [[File:Wacag-t'éúpfai.jpg|100px]] || || {{term|t'éúpfai}} || {{term|thaauupái}}
| [[File:Wacag-t'éúpfai.jpg|100px]] || || {{term|t'éúpfai}} || {{term|thaauupái}}
Line 227: Line 229:
|-
|-
| [[File:Wacag-ixe.jpg|100px]] || || {{term|ixe}} || {{term|isji}}
| [[File:Wacag-ixe.jpg|100px]] || || {{term|ixe}} || {{term|isji}}
|-
| [[File:Wacag-silver.jpg|100px]] || || {{term|tatn'iv}}, {{term|yíliun}} || {{term|tàniu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-ingot.jpg|100px]] || || {{term|eylzax}} || {{term|arras}}
| [[File:Wacag-ingot.jpg|100px]] || || {{term|eylzax}} || {{term|arras}}
Line 417: Line 421:
|-
|-
| [[File:Wacag-kill.jpg|100px]] || [[File:Wacag-kill-r.jpg|25px]] || {{term|cur}} || {{term|nanà}}, {{term|aná}}
| [[File:Wacag-kill.jpg|100px]] || [[File:Wacag-kill-r.jpg|25px]] || {{term|cur}} || {{term|nanà}}, {{term|aná}}
|-
| [[File:Wacag-moribund.jpg|100px]] || || || {{term|tjnc}}
|-
| [[File:Wacag-demon.jpg|100px]] || || {{term|cudiyan}} || {{term|tjauu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-genocide.jpg|100px]] || || {{term|nenecej}} || {{term|arananàkej}}, {{term|arauqpàtkej}}
| [[File:Wacag-genocide.jpg|100px]] || || {{term|nenecej}} || {{term|arananàkej}}, {{term|arauqpàtkej}}
Line 587: Line 595:
|-
|-
| [[File:Wacag-go-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-go-a-r.jpg|25px]] || {{term|r'u}} || {{term|gk}}
| [[File:Wacag-go-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-go-a-r.jpg|25px]] || {{term|r'u}} || {{term|gk}}
|-
| [[File:Wacag-wander.jpg|100px]] || || {{term|xeyzi}}, {{term|conlañ}} || {{term|trì}}
|-
|-
| [[File:Wacag-dizzy.jpg|100px]] || || {{term|tine}} || {{term|tinih}}
| [[File:Wacag-dizzy.jpg|100px]] || || {{term|tine}} || {{term|tinih}}
Line 623: Line 633:
|-
|-
| [[File:Wacag-raw.jpg|100px]] || [[File:Wacag-raw-r.jpg|25px]] || {{term|tabdil}} || {{term|chuh}}
| [[File:Wacag-raw.jpg|100px]] || [[File:Wacag-raw-r.jpg|25px]] || {{term|tabdil}} || {{term|chuh}}
|-
| [[File:Wacag-undercooked.jpg|100px]] || || {{term|tsin'}} || {{term|tzinn}}
|-
|-
| [[File:Wacag-átxuuátxu.jpg|100px]] || || {{term|átxuuátxu}} || {{term|acuuacu}}
| [[File:Wacag-átxuuátxu.jpg|100px]] || || {{term|átxuuátxu}} || {{term|acuuacu}}
Line 667: Line 679:
|-
|-
| [[File:Wacag-stand.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stand-r.jpg|25px]] || {{term|eylac}} || {{term|cjni}}
| [[File:Wacag-stand.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stand-r.jpg|25px]] || {{term|eylac}} || {{term|cjni}}
|-
| [[File:Wacag-flat.jpg|100px]] || || {{term|t'iar}} || {{term|tìir}}
|-
| [[File:Wacag-obey.jpg|100px]] || || {{term|t'ax}} || {{term|tjasj}}
|-
| [[File:Wacag-reverse.jpg|100px]] || || {{term|jíúr}} || {{term|tjagá}}
|-
| [[File:Wacag-sharpen.jpg|100px]] || || {{term|tocjíax}} || {{term|juykéj}}
|-
|-
| [[File:Wacag-jí.jpg|100px]] || || {{term|-jí}} || {{term|mau-}}
| [[File:Wacag-jí.jpg|100px]] || || {{term|-jí}} || {{term|mau-}}
Line 863: Line 883:
|-
|-
| [[File:Wacag-grandfather.jpg|100px]] || [[File:Wacag-grandfather-r.jpg|25px]] || {{term|cuc'}} || {{term|mw}}
| [[File:Wacag-grandfather.jpg|100px]] || [[File:Wacag-grandfather-r.jpg|25px]] || {{term|cuc'}} || {{term|mw}}
|-
| [[File:Wacag-limba.jpg|100px]] || || {{term|riiad}} || {{term|uagsa}}
|-
|-
| [[File:Wacag-tradition.jpg|100px]] || || {{term|xauilád}} || {{term|nsira}}
| [[File:Wacag-tradition.jpg|100px]] || || {{term|xauilád}} || {{term|nsira}}
Line 993: Line 1,015:
|-
|-
| [[File:Wacag-king.jpg|100px]] || [[File:Wacag-king-r.jpg|25px]] || {{term|yauñ'}} || {{term|hivu}}
| [[File:Wacag-king.jpg|100px]] || [[File:Wacag-king-r.jpg|25px]] || {{term|yauñ'}} || {{term|hivu}}
|-
| [[File:Wacag-manners.jpg|100px]] || || {{term|tnauñ}} || {{term|tnaug}}
|-
|-
| [[File:Wacag-law.jpg|100px]] || || {{term|ñomuír}} || {{term|muàyr}}, {{term|gumùayr}}, {{term|chig}}
| [[File:Wacag-law.jpg|100px]] || || {{term|ñomuír}} || {{term|muàyr}}, {{term|gumùayr}}, {{term|chig}}
Line 1,015: Line 1,039:
|-
|-
| [[File:Wacag-child.jpg|100px]] || [[File:Wacag-child-r.jpg|25px]] || {{term|có}}, {{term|habail}} || {{term|wi}}
| [[File:Wacag-child.jpg|100px]] || [[File:Wacag-child-r.jpg|25px]] || {{term|có}}, {{term|habail}} || {{term|wi}}
|-
| [[File:Wacag-practice_weapon.jpg|100px]] || || {{term|oñ'xaire}} || {{term|uagsáhira}}
|-
|-
| [[File:Wacag-adopt.jpg|100px]] || || {{term|taáarin}} || {{term|tár'en}}
| [[File:Wacag-adopt.jpg|100px]] || || {{term|taáarin}} || {{term|tár'en}}
Line 1,027: Line 1,053:
|-
|-
| [[File:Wacag-brother.jpg|100px]] || || {{term|céux}} || {{term|sug}}
| [[File:Wacag-brother.jpg|100px]] || || {{term|céux}} || {{term|sug}}
|-
| [[File:Wacag-accuse.jpg|100px]] || || {{term|t'eýu}} || {{term|tjeyù}}
|-
|-
| [[File:Wacag-brutal.jpg|100px]] || || {{term|laxad}} || {{term|mufju}}
| [[File:Wacag-brutal.jpg|100px]] || || {{term|laxad}} || {{term|mufju}}
Line 1,041: Line 1,069:
|-
|-
| [[File:Wacag-sister.jpg|100px]] || || {{term|cén'ál}} || {{term|jaah}}
| [[File:Wacag-sister.jpg|100px]] || || {{term|cén'ál}} || {{term|jaah}}
|-
| [[File:Wacag-option.jpg|100px]] || || {{term|t'erán}} || {{term|tjeraán}}
|-
|-
| [[File:Wacag-chili.jpg|100px]] || || {{term|nál'em}} || {{term|iiu}}, {{term|sum}}
| [[File:Wacag-chili.jpg|100px]] || || {{term|nál'em}} || {{term|iiu}}, {{term|sum}}
Line 1,545: Line 1,575:
|-
|-
| [[File:Wacag-ear.jpg|100px]] || [[File:Wacag-ear-r.jpg|25px]] || {{term|ueil}} || {{term|chu}}
| [[File:Wacag-ear.jpg|100px]] || [[File:Wacag-ear-r.jpg|25px]] || {{term|ueil}} || {{term|chu}}
|-
| [[File:Wacag-hope.jpg|100px]] || || {{term|c'ualai}} || {{term|tra}}, {{term|triqí}}
|-
|-
| [[File:Wacag-misunderstand.jpg|100px]] || || {{term|xoñoi}} || {{term|suguí}}
| [[File:Wacag-misunderstand.jpg|100px]] || || {{term|xoñoi}} || {{term|suguí}}
Line 1,663: Line 1,695:
|-
|-
| [[File:Wacag-fire.jpg|100px]] || || {{term|xemux}} || {{term|aci}}
| [[File:Wacag-fire.jpg|100px]] || || {{term|xemux}} || {{term|aci}}
|-
| [[File:Wacag-cutu.jpg|100px]] || || {{term|cutu}} || {{term|tnsn}}
|-
|-
| [[File:Wacag-hungry.jpg|100px]] || || {{term|xemul'}} || {{term|kjey}}, {{term|zànt}}
| [[File:Wacag-hungry.jpg|100px]] || || {{term|xemul'}} || {{term|kjey}}, {{term|zànt}}
Line 2,621: Line 2,655:
|-
|-
| [[File:Wacag-noose.jpg|100px]] || [[File:Wacag-noose-r.jpg|25px]] || {{term|jumem}} || {{term|fjumum}}
| [[File:Wacag-noose.jpg|100px]] || [[File:Wacag-noose-r.jpg|25px]] || {{term|jumem}} || {{term|fjumum}}
|-
| [[File:Wacag-swing.jpg|100px]] || || {{term|yuu}} || {{term|tjnir}}
|-
|-
| [[File:Wacag-dangle.jpg|100px]] || || {{term|iani}} || {{term|pummqù}}
| [[File:Wacag-dangle.jpg|100px]] || || {{term|iani}} || {{term|pummqù}}
Line 2,763: Line 2,799:
|-
|-
| [[File:Wacag-confuse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-confuse-r.jpg|25px]] || {{term|vocovocu}} || {{term|fuqufuqú}}
| [[File:Wacag-confuse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-confuse-r.jpg|25px]] || {{term|vocovocu}} || {{term|fuqufuqú}}
|-
| [[File:Wacag-gibberish.jpg|100px]] || || {{term|úyixñ'uayam}} || {{term|uasjmmàyam}}
|-
|-
| [[File:Wacag-xoñvei.jpg|100px]] || || {{term|xoñvei}} || {{term|siugvuí}}
| [[File:Wacag-xoñvei.jpg|100px]] || || {{term|xoñvei}} || {{term|siugvuí}}
108,423

edits

Navigation menu