108,443
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 139: | Line 139: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-hawk.jpg|100px]] || [[File:Wacag-hawk-r.jpg|25px]] || {{term|īci}} || {{term|iyaa}} | | [[File:Wacag-hawk.jpg|100px]] || [[File:Wacag-hawk-r.jpg|25px]] || {{term|īci}} || {{term|iyaa}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-egret.jpg|100px]] || || {{term|úíambe}} || {{term|uauiámpa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-skimmer.jpg|100px]] || || {{term|jár'i}} || {{term|zaiya}} | | [[File:Wacag-skimmer.jpg|100px]] || || {{term|jár'i}} || {{term|zaiya}} | ||
| Line 315: | Line 317: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-clay.jpg|100px]] || [[File:Wacag-clay-r.jpg|25px]] || {{term|síul}} || {{term|qvag}} | | [[File:Wacag-clay.jpg|100px]] || [[File:Wacag-clay-r.jpg|25px]] || {{term|síul}} || {{term|qvag}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-borrow.jpg|100px]] || || {{term|xecmuñ'o}} || {{term|usejmùgu}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-mercy.jpg|100px]] || || {{term|t'óñ'íte}} || {{term|thaaugaíta}} | | [[File:Wacag-mercy.jpg|100px]] || || {{term|t'óñ'íte}} || {{term|thaaugaíta}} | ||
| Line 729: | Line 733: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-plant.jpg|100px]] || [[File:Wacag-plant-r.jpg|25px]] || {{term|miu}} || {{term|sar}} | | [[File:Wacag-plant.jpg|100px]] || [[File:Wacag-plant-r.jpg|25px]] || {{term|miu}} || {{term|sar}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-stem.jpg|100px]] || || {{term|icah}} || {{term|uv}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-water_mint.jpg|100px]] || || {{term|taxeie}} || {{term|tasiii}} | | [[File:Wacag-water_mint.jpg|100px]] || || {{term|taxeie}} || {{term|tasiii}} | ||
| Line 1,040: | Line 1,046: | ||
| [[File:Wacag-child.jpg|100px]] || [[File:Wacag-child-r.jpg|25px]] || {{term|có}}, {{term|habail}} || {{term|wi}} | | [[File:Wacag-child.jpg|100px]] || [[File:Wacag-child-r.jpg|25px]] || {{term|có}}, {{term|habail}} || {{term|wi}} | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-practice_weapon.jpg|100px]] || || {{term|oñ'xaire}} || {{term| | | [[File:Wacag-parent.jpg|100px]] || || {{term|habaiuóc}} || {{term|uagsáhira}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-practice_weapon.jpg|100px]] || || {{term|oñ'xaire}}, {{term|nál'azuóc}} || {{term|ugi}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-adopt.jpg|100px]] || || {{term|taáarin}} || {{term|tár'en}} | | [[File:Wacag-adopt.jpg|100px]] || || {{term|taáarin}} || {{term|tár'en}} | ||
| Line 1,053: | Line 1,061: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-brother.jpg|100px]] || || {{term|céux}} || {{term|sug}} | | [[File:Wacag-brother.jpg|100px]] || || {{term|céux}} || {{term|sug}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-vendor.jpg|100px]] || || {{term|uvies}} || {{term|ufiiiz}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-accuse.jpg|100px]] || || {{term|t'eýu}} || {{term|tjeyù}} | | [[File:Wacag-accuse.jpg|100px]] || || {{term|t'eýu}} || {{term|tjeyù}} | ||
| Line 1,123: | Line 1,133: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-arm.jpg|100px]] || [[File:Wacag-arm-r.jpg|25px]] || {{term|réu}} || {{term|csjm}} | | [[File:Wacag-arm.jpg|100px]] || [[File:Wacag-arm-r.jpg|25px]] || {{term|réu}} || {{term|csjm}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-faction.jpg|100px]] || || {{term|juecxem}} || {{term|ufhécsjm}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-elbow.jpg|100px]] || || {{term|yare}} || {{term|csjmfáa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bring.jpg|100px]] || || {{term|jey}} || {{term|sanséjn}} | | [[File:Wacag-bring.jpg|100px]] || || {{term|jey}} || {{term|sanséjn}} | ||
| Line 1,215: | Line 1,229: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-snake-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-snake-a-r.jpg|25px]] || {{term|yan'}} || {{term|uqh}} | | [[File:Wacag-snake-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-snake-a-r.jpg|25px]] || {{term|yan'}} || {{term|uqh}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-thief.jpg|100px]] || || {{term|yazih}} || {{term|umau}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-mangrove_snake.jpg|100px]] || || {{term|tnúiu}} || {{term|tamúiu}} | | [[File:Wacag-mangrove_snake.jpg|100px]] || || {{term|tnúiu}} || {{term|tamúiu}} | ||
| Line 1,565: | Line 1,581: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-i.jpg|100px]] || || || {{term|i-}} | | [[File:Wacag-i.jpg|100px]] || || || {{term|i-}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-snake_gourd.jpg|100px]] || || {{term|ēl'u}} || {{term|uqhesár}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-hiss.jpg|100px]] || || {{term|jij}} || {{term|saas}} | | [[File:Wacag-hiss.jpg|100px]] || || {{term|jij}} || {{term|saas}} | ||
| Line 1,613: | Line 1,631: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-tiger.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tiger-r.jpg|25px]] || {{term|tsadix}}, {{term|mauzi}} || {{term|suiu}} | | [[File:Wacag-tiger.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tiger-r.jpg|25px]] || {{term|tsadix}}, {{term|mauzi}} || {{term|suiu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-uneasy.jpg|100px]] || || {{term|uemyan}}, {{term|vux}} || {{term|umyan}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-hair.jpg|100px]] || || {{term|atsdi}}, {{term|cohts}} || {{term|higi}} | | [[File:Wacag-hair.jpg|100px]] || || {{term|atsdi}}, {{term|cohts}} || {{term|higi}} | ||
| Line 1,877: | Line 1,897: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-gecko.jpg|100px]] || [[File:Wacag-gecko-r.jpg|25px]] || {{term|ié}} || {{term|rata}} | | [[File:Wacag-gecko.jpg|100px]] || [[File:Wacag-gecko-r.jpg|25px]] || {{term|ié}} || {{term|rata}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-turmeric.jpg|100px]] || || {{term|iebin'}} || {{term|umìnin}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-elect.jpg|100px]] || || {{term|xinta}} || {{term|sinta}} | | [[File:Wacag-elect.jpg|100px]] || || {{term|xinta}} || {{term|sinta}} | ||
| Line 2,213: | Line 2,235: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-at.jpg|100px]] || [[File:Wacag-at-r.jpg|25px]] || {{term|eý}} || {{term|riq}} | | [[File:Wacag-at.jpg|100px]] || [[File:Wacag-at-r.jpg|25px]] || {{term|eý}} || {{term|riq}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-trample.jpg|100px]] || || {{term|oc'áse}} || {{term|uukjuázi}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-riyxiyan.jpg|100px]] || || {{term|riyxiyan}} || {{term|sjesì}} | | [[File:Wacag-riyxiyan.jpg|100px]] || || {{term|riyxiyan}} || {{term|sjesì}} | ||
| Line 2,569: | Line 2,593: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-smoke.jpg|100px]] || [[File:Wacag-smoke-r.jpg|25px]] || {{term|xem'uj}} || {{term|miiau}} | | [[File:Wacag-smoke.jpg|100px]] || [[File:Wacag-smoke-r.jpg|25px]] || {{term|xem'uj}} || {{term|miiau}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-nocturnal.jpg|100px]] || || {{term|ebeites}} || {{term|upaítgzh}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-transparent.jpg|100px]] || || {{term|ec'ej}} || {{term|sjerc}} | | [[File:Wacag-transparent.jpg|100px]] || || {{term|ec'ej}} || {{term|sjerc}} | ||
| Line 2,595: | Line 2,621: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-back-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-back-a-r.jpg|25px]] || {{term|heit}} || {{term|suiggi}} | | [[File:Wacag-back-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-back-a-r.jpg|25px]] || {{term|heit}} || {{term|suiggi}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-wine_crystal.jpg|100px]] || || {{term|uxietse}} || {{term|usaiazha}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-smooth.jpg|100px]] || || {{term|nevni}} || {{term|sai}} | | [[File:Wacag-smooth.jpg|100px]] || || {{term|nevni}} || {{term|sai}} | ||
| Line 2,767: | Line 2,795: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-mix.jpg|100px]] || [[File:Wacag-mix-r.jpg|25px]] || {{term|mojom}} || {{term|mawḿ}} | | [[File:Wacag-mix.jpg|100px]] || [[File:Wacag-mix-r.jpg|25px]] || {{term|mojom}} || {{term|mawḿ}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-brew.jpg|100px]] || || {{term|ūs}}, {{term|xec'en}} || {{term|usaí}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-mortar_pestle.jpg|100px]] || || {{term|juleiad}} || {{term|ijia}} | | [[File:Wacag-mortar_pestle.jpg|100px]] || || {{term|juleiad}} || {{term|ijia}} | ||
| Line 2,799: | Line 2,829: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-confuse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-confuse-r.jpg|25px]] || {{term|vocovocu}} || {{term|fuqufuqú}} | | [[File:Wacag-confuse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-confuse-r.jpg|25px]] || {{term|vocovocu}} || {{term|fuqufuqú}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-crazy.jpg|100px]] || || {{term|loco}} || {{term|uauia}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-passionate.jpg|100px]] || || {{term|íaïc}} || {{term|uauiàik}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-gibberish.jpg|100px]] || || {{term|úyixñ'uayam}} || {{term|uasjmmàyam}} | | [[File:Wacag-gibberish.jpg|100px]] || || {{term|úyixñ'uayam}} || {{term|uasjmmàyam}} | ||
| Line 3,217: | Line 3,251: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-marten.jpg|100px]] || [[File:Wacag-marten-r.jpg|25px]] || {{term|suar}} || {{term|xuaz}} | | [[File:Wacag-marten.jpg|100px]] || [[File:Wacag-marten-r.jpg|25px]] || {{term|suar}} || {{term|xuaz}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-bummed.jpg|100px]] || || {{term|ecñ'ir'i}} || {{term|uatagirì}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-sewer.jpg|100px]] || || {{term|xerir'em}} || {{term|sjaríhraum}} | | [[File:Wacag-sewer.jpg|100px]] || || {{term|xerir'em}} || {{term|sjaríhraum}} | ||
| Line 3,265: | Line 3,301: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-ivy_gourd.jpg|100px]] || [[File:Wacag-ivy_gourd-r.jpg|25px]] || {{term|anái}} || {{term|igaau}} | | [[File:Wacag-ivy_gourd.jpg|100px]] || [[File:Wacag-ivy_gourd-r.jpg|25px]] || {{term|anái}} || {{term|igaau}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-hippopotamus.jpg|100px]] || || {{term|ryutn}} || {{term|upeji}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-cuttlefish.jpg|100px]] || || {{term|hiaíu}} || {{term|rasaj}} | | [[File:Wacag-cuttlefish.jpg|100px]] || || {{term|hiaíu}} || {{term|rasaj}} | ||