108,427
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 699: | Line 699: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-stand.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stand-r.jpg|25px]] || {{term|eylac}} || {{term|cjni}} | | [[File:Wacag-stand.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stand-r.jpg|25px]] || {{term|eylac}} || {{term|cjni}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-independent.jpg|100px]] || || {{term|yemojúñ}} || {{term|yamusisúug}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-flat.jpg|100px]] || || {{term|t'iar}} || {{term|tìir}} | | [[File:Wacag-flat.jpg|100px]] || || {{term|t'iar}} || {{term|tìir}} | ||
| Line 723: | Line 725: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-stand_up.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stand_up-r.jpg|25px]] || {{term|eylac'}} | | [[File:Wacag-stand_up.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stand_up-r.jpg|25px]] || {{term|eylac'}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-pre_Knrawi.jpg|100px]] || || {{term|tnaic}} || {{term|yammau}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-femur.jpg|100px]] || || {{term|xocaje}} || {{term|sukáqeha}} | | [[File:Wacag-femur.jpg|100px]] || || {{term|xocaje}} || {{term|sukáqeha}} | ||
| Line 749: | Line 753: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-plant.jpg|100px]] || [[File:Wacag-plant-r.jpg|25px]] || {{term|miu}} || {{term|sar}} | | [[File:Wacag-plant.jpg|100px]] || [[File:Wacag-plant-r.jpg|25px]] || {{term|miu}} || {{term|sar}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-shameplant.jpg|100px]] || || {{term|yuyami}} || {{term|yujuámi}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-stem.jpg|100px]] || || {{term|icah}} || {{term|uv}} | | [[File:Wacag-stem.jpg|100px]] || || {{term|icah}} || {{term|uv}} | ||
| Line 1,135: | Line 1,141: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-son.jpg|100px]] || [[File:Wacag-son-r.jpg|25px]] || {{term|cē}} || {{term|hui}} | | [[File:Wacag-son.jpg|100px]] || [[File:Wacag-son-r.jpg|25px]] || {{term|cē}} || {{term|hui}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-naive.jpg|100px]] || || {{term|jót}} || {{term|wuat}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-daughter.jpg|100px]] || [[File:Wacag-daughter-r.jpg|25px]] || {{term|t'uál}} || {{term|miia}} | | [[File:Wacag-daughter.jpg|100px]] || [[File:Wacag-daughter-r.jpg|25px]] || {{term|t'uál}} || {{term|miia}} | ||
| Line 1,159: | Line 1,167: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-arm.jpg|100px]] || [[File:Wacag-arm-r.jpg|25px]] || {{term|réu}} || {{term|csjm}} | | [[File:Wacag-arm.jpg|100px]] || [[File:Wacag-arm-r.jpg|25px]] || {{term|réu}} || {{term|csjm}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-reach.jpg|100px]] || || {{term|hian'}} || {{term|wvg}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-faction.jpg|100px]] || || {{term|juecxem}} || {{term|ufhécsjm}} | | [[File:Wacag-faction.jpg|100px]] || || {{term|juecxem}} || {{term|ufhécsjm}} | ||
| Line 1,483: | Line 1,493: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-to.jpg|100px]] || [[File:Wacag-to-r.jpg|25px]] || {{term|je}} || {{term|khuy}} | | [[File:Wacag-to.jpg|100px]] || [[File:Wacag-to-r.jpg|25px]] || {{term|je}} || {{term|khuy}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-into.jpg|100px]] || || || {{term|y}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-step.jpg|100px]] || || {{term|riy}}, {{term|riyz}} || {{term|sjesí}} | | [[File:Wacag-step.jpg|100px]] || || {{term|riy}}, {{term|riyz}} || {{term|sjesí}} | ||
| Line 1,543: | Line 1,555: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-all.jpg|100px]] || || {{term|jutxux}} || {{term|jua}} | | [[File:Wacag-all.jpg|100px]] || || {{term|jutxux}} || {{term|jua}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-universe.jpg|100px]] || || {{term|júauejneri}} || {{term|wàuijnari}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-only.jpg|100px]] || || {{term|joti}} || {{term|cm}}, {{term|juatì}} | | [[File:Wacag-only.jpg|100px]] || || {{term|joti}} || {{term|cm}}, {{term|juatì}} | ||
| Line 1,765: | Line 1,779: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-blood.jpg|100px]] || [[File:Wacag-blood-r.jpg|25px]] || {{term|tabdil}} || {{term|guay}} | | [[File:Wacag-blood.jpg|100px]] || [[File:Wacag-blood-r.jpg|25px]] || {{term|tabdil}} || {{term|guay}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-shellshocked.jpg|100px]] || || {{term|yásene}} || {{term|yaáznna}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-rip.jpg|100px]] || || {{term|yahj}}, {{term|muia}} || {{term|sas}} | | [[File:Wacag-rip.jpg|100px]] || || {{term|yahj}}, {{term|muia}} || {{term|sas}} | ||
| Line 1,801: | Line 1,817: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-cold.jpg|100px]] || || {{term|niv}} || {{term|hyg}} | | [[File:Wacag-cold.jpg|100px]] || || {{term|niv}} || {{term|hyg}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-to_temper.jpg|100px]] || || {{term|yer'}} || {{term|yuarŕ}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-ice.jpg|100px]] || || {{term|niv}} || {{term|iiwi}} | | [[File:Wacag-ice.jpg|100px]] || || {{term|niv}} || {{term|iiwi}} | ||
| Line 1,943: | Line 1,961: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-gecko.jpg|100px]] || [[File:Wacag-gecko-r.jpg|25px]] || {{term|ié}} || {{term|rata}} | | [[File:Wacag-gecko.jpg|100px]] || [[File:Wacag-gecko-r.jpg|25px]] || {{term|ié}} || {{term|rata}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-vice.jpg|100px]] || || {{term|jié-}} || {{term|wyaa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-turmeric.jpg|100px]] || || {{term|iebin'}} || {{term|umìnin}} | | [[File:Wacag-turmeric.jpg|100px]] || || {{term|iebin'}} || {{term|umìnin}} | ||
| Line 2,219: | Line 2,239: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-tie.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tie-r.jpg|25px]] || {{term|yan'ej}} || {{term|fhusù}} | | [[File:Wacag-tie.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tie-r.jpg|25px]] || {{term|yan'ej}} || {{term|fhusù}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-narrow.jpg|100px]] || || {{term|ziñ}} || {{term|yara}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-through.jpg|100px]] || || || {{term|yisj}} | | [[File:Wacag-through.jpg|100px]] || || || {{term|yisj}} | ||
| Line 2,271: | Line 2,293: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-river-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-river-b-r.jpg|25px]] || {{term|jenyan'}} || {{term|haa}} | | [[File:Wacag-river-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-river-b-r.jpg|25px]] || {{term|jenyan'}} || {{term|haa}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-melt.jpg|100px]] || || {{term|yeui}} || {{term|yiuí}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-pearl.jpg|100px]] || || {{term|jiú}} || {{term|siuu}} | | [[File:Wacag-pearl.jpg|100px]] || || {{term|jiú}} || {{term|siuu}} | ||
| Line 2,577: | Line 2,601: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-feces.jpg|100px]] || [[File:Wacag-feces-r.jpg|25px]] || {{term|muzad}} || {{term|zacain}} | | [[File:Wacag-feces.jpg|100px]] || [[File:Wacag-feces-r.jpg|25px]] || {{term|muzad}} || {{term|zacain}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-toilet.jpg|100px]] || || {{term|yaijar}} || {{term|yasár}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-matted.jpg|100px]] || || {{term|t'íe}} || {{term|thiai}} | | [[File:Wacag-matted.jpg|100px]] || || {{term|t'íe}} || {{term|thiai}} | ||
| Line 2,615: | Line 2,641: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-short-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-short-a-r.jpg|25px]] || {{term|un}} || {{term|qehá}} | | [[File:Wacag-short-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-short-a-r.jpg|25px]] || {{term|un}} || {{term|qehá}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-iupfuñ.jpg|100px]] || || {{term|iupfuñ}} || {{term|yufug}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-sports_guard.jpg|100px]] || || {{term|beñtximoc}} || {{term|pugtisímaq}} | | [[File:Wacag-sports_guard.jpg|100px]] || || {{term|beñtximoc}} || {{term|pugtisímaq}} | ||
| Line 2,709: | Line 2,737: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-drop.jpg|100px]] || [[File:Wacag-drop-r.jpg|25px]] || {{term|muzey}} || {{term|yanaú}} | | [[File:Wacag-drop.jpg|100px]] || [[File:Wacag-drop-r.jpg|25px]] || {{term|muzey}} || {{term|yanaú}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-cliff.jpg|100px]] || || {{term|yeñtex}} || {{term|ygtas}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-humble.jpg|100px]] || || {{term|xeinesé}} || {{term|saínizaa}} | | [[File:Wacag-humble.jpg|100px]] || || {{term|xeinesé}} || {{term|saínizaa}} | ||
| Line 2,765: | Line 2,795: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-sugar.jpg|100px]] || [[File:Wacag-sugar-r.jpg|25px]] || {{term|jicja}} || {{term|hykekjá}} | | [[File:Wacag-sugar.jpg|100px]] || [[File:Wacag-sugar-r.jpg|25px]] || {{term|jicja}} || {{term|hykekjá}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-boiler.jpg|100px]] || || {{term|jíyna}} || {{term|wuakh}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-festival.jpg|100px]] || || {{term|ñusad}}, {{term|mīüc}} || {{term|vmumai}} | | [[File:Wacag-festival.jpg|100px]] || || {{term|ñusad}}, {{term|mīüc}} || {{term|vmumai}} | ||
| Line 2,861: | Line 2,893: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-mix.jpg|100px]] || [[File:Wacag-mix-r.jpg|25px]] || {{term|mojom}} || {{term|mawḿ}} | | [[File:Wacag-mix.jpg|100px]] || [[File:Wacag-mix-r.jpg|25px]] || {{term|mojom}} || {{term|mawḿ}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-jojiuj.jpg|100px]] || || {{term|jojiuj}} || {{term|wuwíw}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-brew.jpg|100px]] || || {{term|ūs}}, {{term|xec'en}} || {{term|usaí}} | | [[File:Wacag-brew.jpg|100px]] || || {{term|ūs}}, {{term|xec'en}} || {{term|usaí}} | ||
| Line 3,157: | Line 3,191: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-go-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-go-b-r.jpg|25px]] || {{term|r'u}} || {{term|gk}} | | [[File:Wacag-go-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-go-b-r.jpg|25px]] || {{term|r'u}} || {{term|gk}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-warn.jpg|100px]] || || {{term|maiv}} || {{term|yiscaàa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-xojora.jpg|100px]] || || {{term|xojora}} || {{term|siufanrá}} | | [[File:Wacag-xojora.jpg|100px]] || || {{term|xojora}} || {{term|siufanrá}} | ||
| Line 3,319: | Line 3,355: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-buttock.jpg|100px]] || [[File:Wacag-buttock-r.jpg|25px]] || {{term|pméj}} || {{term|nsi}} | | [[File:Wacag-buttock.jpg|100px]] || [[File:Wacag-buttock-r.jpg|25px]] || {{term|pméj}} || {{term|nsi}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-mat.jpg|100px]] || || {{term|iupf}} || {{term|yup}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-smuggle.jpg|100px]] || || {{term|lizúlix}}, {{term|uevaz'i}} || {{term|risúaris}} | | [[File:Wacag-smuggle.jpg|100px]] || || {{term|lizúlix}}, {{term|uevaz'i}} || {{term|risúaris}} | ||