108,427
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 497: | Line 497: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bean.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bean-r.jpg|25px]] || {{term|nuñal}} || {{term|mari}} | | [[File:Wacag-bean.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bean-r.jpg|25px]] || {{term|nuñal}} || {{term|mari}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-seed.jpg|100px]] || || {{term|yua}} || {{term|yuua}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-acrospire.jpg|100px]] || || {{term|texúv}} || {{term|tasúuv}} | | [[File:Wacag-acrospire.jpg|100px]] || || {{term|texúv}} || {{term|tasúuv}} | ||
| Line 655: | Line 657: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bee.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bee-r.jpg|25px]] || {{term|tseye}}, {{term|zez}} || {{term|vumu}} | | [[File:Wacag-bee.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bee-r.jpg|25px]] || {{term|tseye}}, {{term|zez}} || {{term|vumu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-mead.jpg|100px]] || || {{term|ūsad}} || {{term|yuínth}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-glue.jpg|100px]] || || {{term|nezūs}}, {{term|juiren}} || {{term|wirin}} | | [[File:Wacag-glue.jpg|100px]] || || {{term|nezūs}}, {{term|juiren}} || {{term|wirin}} | ||
| Line 821: | Line 825: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-person.jpg|100px]] || [[File:Wacag-person-r.jpg|25px]] || {{term|co}} || {{term|thaag}} | | [[File:Wacag-person.jpg|100px]] || [[File:Wacag-person-r.jpg|25px]] || {{term|co}} || {{term|thaag}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-transgender.jpg|100px]] || || {{term|saz'e}} || {{term|zaazi}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-hero.jpg|100px]] || || {{term|t'acñ'o}} || {{term|thathgu}} | | [[File:Wacag-hero.jpg|100px]] || || {{term|t'acñ'o}} || {{term|thathgu}} | ||
| Line 1,167: | Line 1,173: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-arm.jpg|100px]] || [[File:Wacag-arm-r.jpg|25px]] || {{term|réu}} || {{term|csjm}} | | [[File:Wacag-arm.jpg|100px]] || [[File:Wacag-arm-r.jpg|25px]] || {{term|réu}} || {{term|csjm}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-bed_net.jpg|100px]] || || {{term|líútnad}} || {{term|yupágcjuq}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-reach.jpg|100px]] || || {{term|hian'}} || {{term|wvg}} | | [[File:Wacag-reach.jpg|100px]] || || {{term|hian'}} || {{term|wvg}} | ||
| Line 1,265: | Line 1,273: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-snake-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-snake-a-r.jpg|25px]] || {{term|yan'}} || {{term|uqh}} | | [[File:Wacag-snake-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-snake-a-r.jpg|25px]] || {{term|yan'}} || {{term|uqh}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-encourage.jpg|100px]] || || {{term|ýanez}} || {{term|ywánir}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-thief.jpg|100px]] || || {{term|yazih}} || {{term|umau}} | | [[File:Wacag-thief.jpg|100px]] || || {{term|yazih}} || {{term|umau}} | ||
| Line 1,321: | Line 1,331: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-house.jpg|100px]] || [[File:Wacag-house-r.jpg|25px]] || {{term|ñe}} || {{term|shaia}} | | [[File:Wacag-house.jpg|100px]] || [[File:Wacag-house-r.jpg|25px]] || {{term|ñe}} || {{term|shaia}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-homeless_shelter.jpg|100px]] || || {{term|yoñáuj}} || {{term|yumgaáw}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-lighthouse.jpg|100px]] || || {{term|xiatxuc}} || {{term|shaiácuk}} | | [[File:Wacag-lighthouse.jpg|100px]] || || {{term|xiatxuc}} || {{term|shaiácuk}} | ||
| Line 1,577: | Line 1,589: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bread.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bread-r.jpg|25px]] || {{term|beil}} || {{term|qiir}} | | [[File:Wacag-bread.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bread-r.jpg|25px]] || {{term|beil}} || {{term|qiir}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-quartz.jpg|100px]] || || {{term|c'úe}} || {{term|khuai}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-human_meat.jpg|100px]] || || {{term|xeñisc'iac}} || {{term|sigízchaak}} | | [[File:Wacag-human_meat.jpg|100px]] || || {{term|xeñisc'iac}} || {{term|sigízchaak}} | ||
| Line 1,629: | Line 1,643: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-i.jpg|100px]] || || || {{term|i-}} | | [[File:Wacag-i.jpg|100px]] || || || {{term|i-}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-guts.jpg|100px]] || || {{term|ziñul}} || {{term|zaau}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-ziñuil.jpg|100px]] || || {{term|ziñuil}} || {{term|zaau}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-snake_gourd.jpg|100px]] || || {{term|ēl'u}} || {{term|uqhesár}} | | [[File:Wacag-snake_gourd.jpg|100px]] || || {{term|ēl'u}} || {{term|uqhesár}} | ||
| Line 1,889: | Line 1,907: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-loom.jpg|100px]] || [[File:Wacag-loom-r.jpg|25px]] || {{term|ciyad}} || {{term|gukza}} | | [[File:Wacag-loom.jpg|100px]] || [[File:Wacag-loom-r.jpg|25px]] || {{term|ciyad}} || {{term|gukza}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-ax.jpg|100px]] || || {{term|ax}} || {{term|yusj}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-aidi.jpg|100px]] || || {{term|aidi}} || {{term|yusj}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-chisel.jpg|100px]] || || {{term|m'ú}} || {{term|mmiu}} | | [[File:Wacag-chisel.jpg|100px]] || || {{term|m'ú}} || {{term|mmiu}} | ||
| Line 1,975: | Line 1,997: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-time.jpg|100px]] || [[File:Wacag-time-r.jpg|25px]] || {{term|juj}}, {{term|m'ah}} || {{term|wmaa}} | | [[File:Wacag-time.jpg|100px]] || [[File:Wacag-time-r.jpg|25px]] || {{term|juj}}, {{term|m'ah}} || {{term|wmaa}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-afternoon.jpg|100px]] || || {{term|juldum}} || {{term|yya}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-t'ert'er'.jpg|100px]] || || {{term|t'ert'er'}} || {{term|therthèr}} | | [[File:Wacag-t'ert'er'.jpg|100px]] || || {{term|t'ert'er'}} || {{term|therthèr}} | ||
| Line 2,069: | Line 2,093: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-hit.jpg|100px]] || [[File:Wacag-hit-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|iy}} | | [[File:Wacag-hit.jpg|100px]] || [[File:Wacag-hit-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|iy}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-avenge.jpg|100px]] || || {{term|ýur}}, {{term|ejýur}} || {{term|yuv}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-ashamed.jpg|100px]] || || {{term|yúxe}} || {{term|yuysa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-harm.jpg|100px]] || || {{term|tabl'áx}} || {{term|waitráam}} | | [[File:Wacag-harm.jpg|100px]] || || {{term|tabl'áx}} || {{term|waitráam}} | ||
| Line 2,601: | Line 2,629: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-feces.jpg|100px]] || [[File:Wacag-feces-r.jpg|25px]] || {{term|muzad}} || {{term|zacain}} | | [[File:Wacag-feces.jpg|100px]] || [[File:Wacag-feces-r.jpg|25px]] || {{term|muzad}} || {{term|zacain}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-rī.jpg|100px]] || || {{term|rī}} || {{term|yàaa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-toilet.jpg|100px]] || || {{term|yaijar}} || {{term|yasár}} | | [[File:Wacag-toilet.jpg|100px]] || || {{term|yaijar}} || {{term|yasár}} | ||
| Line 2,641: | Line 2,671: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-short-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-short-a-r.jpg|25px]] || {{term|un}} || {{term|qehá}} | | [[File:Wacag-short-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-short-a-r.jpg|25px]] || {{term|un}} || {{term|qehá}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-blanket.jpg|100px]] || || {{term|yupfrei}} || {{term|yupsrai}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-iupfuñ.jpg|100px]] || || {{term|iupfuñ}} || {{term|yufug}} | | [[File:Wacag-iupfuñ.jpg|100px]] || || {{term|iupfuñ}} || {{term|yufug}} | ||
| Line 3,041: | Line 3,073: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-know.jpg|100px]] || [[File:Wacag-know-r.jpg|25px]] || {{term|c'ua}} || {{term|rỳ}}, {{term|fmqh}} | | [[File:Wacag-know.jpg|100px]] || [[File:Wacag-know-r.jpg|25px]] || {{term|c'ua}} || {{term|rỳ}}, {{term|fmqh}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-self_taught.jpg|100px]] || || {{term|yexúpm'}} || {{term|yusuùupm}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-smart.jpg|100px]] || || {{term|c'uau}} || {{term|uví}} | | [[File:Wacag-smart.jpg|100px]] || || {{term|c'uau}} || {{term|uví}} | ||
| Line 3,293: | Line 3,327: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-breaded_meat.jpg|100px]] || || {{term|txác}} || {{term|chaak}} | | [[File:Wacag-breaded_meat.jpg|100px]] || || {{term|txác}} || {{term|chaak}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-drill.jpg|100px]] || [[File:Wacag-drill-r.jpg|25px]] || {{term|nejin'uóc}} || {{term|ciit}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-diamond.jpg|100px]] || || {{term|nejin'uócoiñ}} || {{term|ciítzaa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-fish.jpg|100px]] || [[File:Wacag-fish-r.jpg|25px]] || {{term|jen}} || {{term|ua}} | | [[File:Wacag-fish.jpg|100px]] || [[File:Wacag-fish-r.jpg|25px]] || {{term|jen}} || {{term|ua}} | ||