Appendix:Wacag Characters: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 947: Line 947:
|-
|-
| [[File:Wacag-ez'.jpg|100px]] || || {{term|ez'}}
| [[File:Wacag-ez'.jpg|100px]] || || {{term|ez'}}
|-
| [[File:Wacag-hospitable.jpg|100px]] || || {{term|xeyux}} || {{term|zirjit}}
|-
| [[File:Wacag-state_house.jpg|100px]] || || {{term|serjetcerí}} || {{term|zirjitkrríi}}
|-
|-
| [[File:Wacag-to_tax.jpg|100px]] || || {{term|cer'ei}} || {{term|krrií}}
| [[File:Wacag-to_tax.jpg|100px]] || || {{term|cer'ei}} || {{term|krrií}}
Line 1,125: Line 1,129:
|-
|-
| [[File:Wacag-tribe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tribe-r.jpg|25px]] || {{term|are}} || {{term|ara}}
| [[File:Wacag-tribe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tribe-r.jpg|25px]] || {{term|are}} || {{term|ara}}
|-
| [[File:Wacag-flock.jpg|100px]] || || {{term|sīr}} || {{term|ziiir}}
|-
|-
| [[File:Wacag-subtribe.jpg|100px]] || || {{term|tās}} || {{term|taaaz}}
| [[File:Wacag-subtribe.jpg|100px]] || || {{term|tās}} || {{term|taaaz}}
Line 1,287: Line 1,293:
|-
|-
| [[File:Wacag-yaiad-b.jpg|100px]] || || {{term|yaiad}} || {{term|yaiat}}
| [[File:Wacag-yaiad-b.jpg|100px]] || || {{term|yaiad}} || {{term|yaiat}}
|-
| [[File:Wacag-boiling_bag.jpg|100px]] || || {{term|jáuiát}} || {{term|rivpu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-lacsu.jpg|100px]] || || {{term|lacsu}} || {{term|raksu}}
| [[File:Wacag-lacsu.jpg|100px]] || || {{term|lacsu}} || {{term|raksu}}
Line 1,453: Line 1,457:
|-
|-
| [[File:Wacag-city.jpg|100px]] || || {{term|xare}} || {{term|sjari}}
| [[File:Wacag-city.jpg|100px]] || || {{term|xare}} || {{term|sjari}}
|-
| [[File:Wacag-guild.jpg|100px]] || || {{term|sir'uer}} || {{term|ziarauir}}
|-
|-
| [[File:Wacag-ruins.jpg|100px]] || || {{term|cotárete}} || {{term|mirzaku}}, {{term|qitaàrati}}, {{term|nauvu}}
| [[File:Wacag-ruins.jpg|100px]] || || {{term|cotárete}} || {{term|mirzaku}}, {{term|qitaàrati}}, {{term|nauvu}}
Line 1,833: Line 1,839:
|-
|-
| [[File:Wacag-cool_down.jpg|100px]] || || {{term|tixem}} || {{term|tisḿ}}
| [[File:Wacag-cool_down.jpg|100px]] || || {{term|tixem}} || {{term|tisḿ}}
|-
| [[File:Wacag-zagazagá.jpg|100px]] || || || {{term|zagazagá}}
|-
|-
| [[File:Wacag-cold.jpg|100px]] || || {{term|niv}} || {{term|hyg}}
| [[File:Wacag-cold.jpg|100px]] || || {{term|niv}} || {{term|hyg}}
Line 1,907: Line 1,915:
|-
|-
| [[File:Wacag-loom.jpg|100px]] || [[File:Wacag-loom-r.jpg|25px]] || {{term|ciyad}} || {{term|gukza}}
| [[File:Wacag-loom.jpg|100px]] || [[File:Wacag-loom-r.jpg|25px]] || {{term|ciyad}} || {{term|gukza}}
|-
| [[File:Wacag-bast.jpg|100px]] || || {{term|tsum'iu}} || {{term|zia}}
|-
|-
| [[File:Wacag-ax.jpg|100px]] || || {{term|ax}} || {{term|yusj}}
| [[File:Wacag-ax.jpg|100px]] || || {{term|ax}} || {{term|yusj}}
Line 1,949: Line 1,959:
|-
|-
| [[File:Wacag-horse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-horse-r.jpg|25px]] || {{term|nei}}, {{term|neiux}} || {{term|shumaay}}
| [[File:Wacag-horse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-horse-r.jpg|25px]] || {{term|nei}}, {{term|neiux}} || {{term|shumaay}}
|-
| [[File:Wacag-zazannanta.jpg|100px]] || || {{term|sesen'ante}} || {{term|zazannánta}}
|-
|-
| [[File:Wacag-marnanta.jpg|100px]] || || {{term|mernante}} || {{term|marnánta}}
| [[File:Wacag-marnanta.jpg|100px]] || || {{term|mernante}} || {{term|marnánta}}
Line 1,957: Line 1,969:
|-
|-
| [[File:Wacag-disappoint.jpg|100px]] || || {{term|neji}} || {{term|naihí}}
| [[File:Wacag-disappoint.jpg|100px]] || || {{term|neji}} || {{term|naihí}}
|-
| [[File:Wacag-chase.jpg|100px]] || || {{term|nejiax}} || {{term|zaiacát}}
|-
|-
| [[File:Wacag-hallucinate.jpg|100px]] || || {{term|uc'oiba}} || {{term|muqquu}}
| [[File:Wacag-hallucinate.jpg|100px]] || || {{term|uc'oiba}} || {{term|muqquu}}
Line 2,373: Line 2,387:
|-
|-
| [[File:Wacag-farm-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-farm-a-r.jpg|25px]] || {{term|ad}} || {{term|jmu}}
| [[File:Wacag-farm-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-farm-a-r.jpg|25px]] || {{term|ad}} || {{term|jmu}}
|-
| [[File:Wacag-soursop.jpg|100px]] || || {{term|muibena}} || {{term|zapumm}}
|-
|-
| [[File:Wacag-swamp.jpg|100px]] || || {{term|xeric}} || {{term|srik}}
| [[File:Wacag-swamp.jpg|100px]] || || {{term|xeric}} || {{term|srik}}
Line 2,433: Line 2,449:
|-
|-
| [[File:Wacag-from.jpg|100px]] || [[File:Wacag-from-r.jpg|25px]] || {{term|xenuz}} || {{term|isj}}
| [[File:Wacag-from.jpg|100px]] || [[File:Wacag-from-r.jpg|25px]] || {{term|xenuz}} || {{term|isj}}
|-
| [[File:Wacag-slow_day.jpg|100px]] || || {{term|sam'c'eh}} || {{term|zampqhia}}
|-
|-
| [[File:Wacag-lay.jpg|100px]] || || {{term|suíz}} || {{term|khagń}}
| [[File:Wacag-lay.jpg|100px]] || || {{term|suíz}} || {{term|khagń}}
Line 2,443: Line 2,461:
|-
|-
| [[File:Wacag-dembe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-dembe-r.jpg|25px]] || {{term|dembe}} || {{term|puvúp}}
| [[File:Wacag-dembe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-dembe-r.jpg|25px]] || {{term|dembe}} || {{term|puvúp}}
|-
| [[File:Wacag-achiote.jpg|100px]] || || {{term|saiñ}} || {{term|zaig}}
|-
|-
| [[File:Wacag-juaumes.jpg|100px]] || || {{term|juaumes}} || {{term|waumaz}}
| [[File:Wacag-juaumes.jpg|100px]] || || {{term|juaumes}} || {{term|waumaz}}
Line 2,607: Line 2,627:
|-
|-
| [[File:Wacag-sponge.jpg|100px]] || || {{term|sauc}} || {{term|zauc}}
| [[File:Wacag-sponge.jpg|100px]] || || {{term|sauc}} || {{term|zauc}}
|-
| [[File:Wacag-scoria.jpg|100px]] || || {{term|seutxren}} || {{term|zaúcejrn}}
|-
| [[File:Wacag-palm.jpg|100px]] || || {{term|tsam'}} || {{term|zhaam}}
|-
|-
| [[File:Wacag-shanty.jpg|100px]] || || {{term|bímuvi}}, {{term|cívix}} || {{term|jmusqir}}, {{term|ciuis}}
| [[File:Wacag-shanty.jpg|100px]] || || {{term|bímuvi}}, {{term|cívix}} || {{term|jmusqir}}, {{term|ciuis}}
Line 2,612: Line 2,636:
| [[File:Wacag-circle.jpg|100px]] || || {{term|uic'ad}} || {{term|samu}}, {{term|umceh}}
| [[File:Wacag-circle.jpg|100px]] || || {{term|uic'ad}} || {{term|samu}}, {{term|umceh}}
|-
|-
| [[File:Wacag-round.jpg|100px]] || || {{term|(uic'ad}} || {{term|machg}}
| [[File:Wacag-round.jpg|100px]] || || {{term|uic'ad}} || {{term|machg}}
|-
|-
| [[File:Wacag-press.jpg|100px]] || [[File:Wacag-press-r.jpg|25px]] || {{term|merieyj}} || {{term|pusjéja}}
| [[File:Wacag-press.jpg|100px]] || [[File:Wacag-press-r.jpg|25px]] || {{term|merieyj}} || {{term|pusjéja}}
|-
| [[File:Wacag-cobra.jpg|100px]] || || {{term|satax}} || {{term|zazh}}
|-
| [[File:Wacag-worthy.jpg|100px]] || || {{term|saveu}} || {{term|zavuu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-xeiñ'eim'ej.jpg|100px]] || || {{term|xeiñ'eim'ej}} || {{term|suiggiìmwaj}}
| [[File:Wacag-xeiñ'eim'ej.jpg|100px]] || || {{term|xeiñ'eim'ej}} || {{term|suiggiìmwaj}}
Line 2,715: Line 2,743:
|-
|-
| [[File:Wacag-smoke.jpg|100px]] || [[File:Wacag-smoke-r.jpg|25px]] || {{term|xem'uj}} || {{term|miiau}}
| [[File:Wacag-smoke.jpg|100px]] || [[File:Wacag-smoke-r.jpg|25px]] || {{term|xem'uj}} || {{term|miiau}}
|-
| [[File:Wacag-forbid.jpg|100px]] || || {{term|setn'i}} || {{term|zathnì}}
|-
|-
| [[File:Wacag-nocturnal.jpg|100px]] || || {{term|ebeites}} || {{term|upaítgzh}}
| [[File:Wacag-nocturnal.jpg|100px]] || || {{term|ebeites}} || {{term|upaítgzh}}
Line 2,796: Line 2,826:
| [[File:Wacag-beetle.jpg|100px]] || [[File:Wacag-beetle-r.jpg|25px]] || {{term|iú}} || {{term|puvva}}
| [[File:Wacag-beetle.jpg|100px]] || [[File:Wacag-beetle-r.jpg|25px]] || {{term|iú}} || {{term|puvva}}
|-
|-
| [[File:Wacag-elytron.jpg|100px]] || || {{term|tharjácin}} || {{term|t'er'atxen}}
| [[File:Wacag-hermit_crab.jpg|100px]] || || || {{term|ziifu}}
|-
| [[File:Wacag-elytron.jpg|100px]] || || {{term|t'er'atxen}} || {{term|tharjácin}}
|-
|-
| [[File:Wacag-sort_through.jpg|100px]] || || {{term|xēpmaí}} || {{term|sjaaapmài}}
| [[File:Wacag-sort_through.jpg|100px]] || || {{term|xēpmaí}} || {{term|sjaaapmài}}
Line 2,887: Line 2,919:
|-
|-
| [[File:Wacag-yaiad-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-yaiad-a-r.jpg|25px]] || {{term|yaiad}} || {{term|yaiat}}
| [[File:Wacag-yaiad-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-yaiad-a-r.jpg|25px]] || {{term|yaiad}} || {{term|yaiat}}
|-
| [[File:Wacag-contain.jpg|100px]] || || {{term|yailz'i}} || {{term|zauvá}}
|-
| [[File:Wacag-boiling_bag.jpg|100px]] || || {{term|jáuiát}} || {{term|rivpu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-jerky.jpg|100px]] || || {{term|xesé}} || {{term|mshézaa}}
| [[File:Wacag-jerky.jpg|100px]] || || {{term|xesé}} || {{term|mshézaa}}
Line 3,261: Line 3,297:
|-
|-
| [[File:Wacag-knife.jpg|100px]] || [[File:Wacag-knife-r.jpg|25px]] || {{term|toc}} || {{term|juy}}
| [[File:Wacag-knife.jpg|100px]] || [[File:Wacag-knife-r.jpg|25px]] || {{term|toc}} || {{term|juy}}
|-
| [[File:Wacag-javelin.jpg|100px]] || || {{term|saiaju}} || {{term|zaiaju}}
|-
|-
| [[File:Wacag-hide_scraper.jpg|100px]] || || {{term|tecicu}} || {{term|takíkaw}}
| [[File:Wacag-hide_scraper.jpg|100px]] || || {{term|tecicu}} || {{term|takíkaw}}
108,446

edits

Navigation menu