138,759
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 9: | Line 9: | ||
| ''rus'' || PGmc {{recon|''russą''}} || /rʊs/ || ''n, m'' || horse || Pferd || | | ''rus'' || PGmc {{recon|''russą''}} || /rʊs/ || ''n, m'' || horse || Pferd || | ||
|- | |- | ||
| ''svín'' || PGmc {{recon|''swīną''}} || /sʲvʲiːn/ || ''n, m'' || pig || Schwein || | | ''svín'' || PGmc {{recon|''swīną''}} || /sʲvʲiːn/ || ''n, m'' || pig || Schwein ||kommen || | ||
|- | |||
| ''ýgen'' || PGmc {{recon|''aiganą''}} || /ˈɨːgən/ || ''adj'' || own || own || | |||
|- | |||
| ''ýre'' || PGmc {{recon|''aizō''}} || /ˈɨːɾə/ || ''n, f'' || honor || Ehre || | |||
|- | |||
| ''ýrьsk'' || Old Irish {{recon|''Ériu''}} + suffix ''-ьsk'' || /ˈɨːɾʲsk/ || ''adj''; ''n, m'' || Irish || irisch; das Irische || | |||
|} | |} | ||
[[Category:Þiúdьsk]][[Category:Dictionaries]] | [[Category:Þiúdьsk]][[Category:Dictionaries]] |
edits