95
edits
(Created page with "{| class="wikitable" |- ! !! Labial !! Dental !! Retroflex !! Palatal !! Velar !! Uvular !! Glottal |- | '''Plain Stops''' || b p || d t || ḍ ṭ || j c || g k || q...") |
No edit summary |
||
Line 11: | Line 11: | ||
| '''Trills''' || br || dr || || || gr || || | | '''Trills''' || br || dr || || || gr || || | ||
|- | |- | ||
| '''Taps''' || vr || r || || || || || || || | | '''Taps''' || vr || r || || || || || | ||
|- | |||
| '''Clicks''' || || ! n! l! || || || || || || | |||
|- | |||
| '''Affricates''' | |||
|- | |||
| '''Fricatives''' | |||
|- | |||
| '''Liquids''' | |||
|} | |} |
edits