95
edits
No edit summary |
|||
Line 11: | Line 11: | ||
! !! Labial !! Dental !! Retroflex !! Palatal !! Velar !! Uvular !! Glottal | ! !! Labial !! Dental !! Retroflex !! Palatal !! Velar !! Uvular !! Glottal | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Voiced Stops''' || b || d || ḍ || j || g || ģ || | ||
|- | |||
| '''Voiceless Stops''' || p || t || ṭ || c || k || ķ || | |||
|- | |- | ||
| '''Aspirated Stops''' || ph || th || ṭh || ch || kh || ķh || | | '''Aspirated Stops''' || ph || th || ṭh || ch || kh || ķh || | ||
Line 19: | Line 21: | ||
| '''Trills''' || br || dr || || || gr || || | | '''Trills''' || br || dr || || || gr || || | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Plain Click''' || || q || || || || || | ||
|- | |||
| '''Nasalized Click''' || || nq || || || || || | |||
|- | |||
| '''Lateralized Click''' || || lq || || || || || | |||
|- | |||
| '''Plain Affricates''' || || ts || ṭṣ || cç || kx || || | |||
|- | |||
| '''Lateral Affricate''' || || tlh || || || || || | |||
|- | |||
| '''Voiced Fricative''' || || || || || || || ḥ | |||
|- | |||
| '''Plain Fricatives''' || || s || ṣ || ç || x || || h | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Lateral Fricative''' || || lh || || || || || | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Rhotics''' || || r || ṛ || || || || | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Liquids''' || w || || || y || || || | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Lateral''' || || l || || || || || | ||
|- | |- | ||
| '''Nasals''' || m || n || ṇ || ñ || ň || || | | '''Nasals''' || m || n || ṇ || ñ || ň || || |
edits