138,730
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 36: | Line 36: | ||
==Glossary== | ==Glossary== | ||
{| class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
! Proto-Quihum !! Etymology/Derivation !! PoS !! English !! Notes | |||
|- | |||
| ''pa'' || Naquian ''quah'' || ''n, m'' || person || | |||
|- | |||
| ''mif'' || Naquian ''miqui'' || ''n, f'' || house || | |||
|- | |||
| ''baeych'' || Naquian ''huēyaca'' || ''n, f'' || language || | |||
|- | |||
| ''seowan'' || Naquian ''zeuān'' || ''adj'' || small || | |||
|- | |||
| ''lo'' || Naquian ''lō'' || ''v'' || be || | |||
|- | |||
| ''sif'' || Naquian ''zīp'' || ''n, m'' || snow || | |||
|- | |||
| ''caech'' || Naquian ''cēce'' || ''n, f'' || ice || | |||
|- | |||
| ''tae'' || Naquian ''tē'' || || what? || | |||
|- | |||
| ''pae'' || Naquian ''quē'' || || that || | |||
|- | |||
| ''paiy'' || Naquian ''quahia'' || || good conduct || | |||
|} | |||
==Notes== | ==Notes== |
edits