544
edits
Line 163: | Line 163: | ||
==Vowel Inventory== | ==Vowel Inventory== | ||
<br /> | <br /> | ||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" | |||
|- style="font-weight:bold;" | |||
| | |||
| style="background-color:#abcabc;" | Font | |||
| style="background-color:#abcabc;" | Near-Front | |||
| style="background-color:#abcabc;" | Central | |||
| style="background-color:#abcabc;" | Near-Back | |||
| style="background-color:#abcabc;" | Back | |||
|- | |||
| Close || i || y || || || u | |||
|- style="background-color:#f0f0f0;" | |||
| Near-Close || || || || ʊ || | |||
|- | |||
| Close-Mid || || || || || o | |||
|- style="background-color:#f0f0f0;" | |||
| Mid || || || ə || || | |||
|- | |||
| Open-Mid || || e || || || | |||
|- style="background-color:#f0f0f0;" | |||
| Near-Open || ä || || || || | |||
|- | |||
| Open || || || || || a | |||
|}<br /> | |||
===Diphthongs=== | ===Diphthongs=== |
edits