147
edits
Line 152: | Line 152: | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Bilabial!! Labio-dental !! Dental !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text | |||
|- | |||
| Nasal || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Plosive || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Affricate || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Fricative || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Approximant || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Trill || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|} | |||
===Consonants=== | ===Consonants=== | ||
edits