147
edits
Line 546: | Line 546: | ||
|- | |- | ||
| Instrumental || nhããmãadaõimot || nhããmãadaõimotii | | Instrumental || nhããmãadaõimot || nhããmãadaõimotii | ||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! ''Feminine'' !! Singular !! Plural | |||
|- | |||
| Nominative ||nhããmãadaõim || nhããmãadaõimii | |||
|- | |||
| Genitive || nhããmãadaõime || nhããmãadaõimeii | |||
|- | |||
| Dative || nhããmãadaõimet || nhããmãadaõimetii | |||
|- | |||
| Accusative || nhããmãadaõimon || nhããmãadaõimonii | |||
|- | |||
| Vocative|| nhããmãadaõimono || nhããmãadaõimonoii | |||
|- | |||
| Instrumental || nhããmãadaõimonot || nhããmãadaõimonotii | |||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! ''Neuter'' !! Singular !! Plural | |||
|- | |||
| Nominative || nhããmãadaõim || nhããmãadaõimii | |||
|- | |||
| Genitive ||nhããmãadaõime || nhããmãadaõimeii | |||
|- | |||
| Dative || nhããmãadaõimi || nhããmãadaõimiii | |||
|- | |||
| Accusative || nhããmãadaõimit || nhããmãadaõimitii | |||
|- | |||
| Vocative || nhããmãadaõimo || nhããmãadaõimoii | |||
|- | |||
| Instrumental || nhããmãadaõimot || nhããmãadaõimotii | |||
|} | |||
Third pronoun:nhãmadãoim(its) | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! ''Masculine''!! Singular !! Plural | |||
|- | |||
| Nominative || nhãmadãoim || nhãmadãoimii | |||
|- | |||
| Genitive || nhãmadãoime || nhãmadãoimeii | |||
|- | |||
| Dative || nhãmadãoima || nhãmadãoimaii | |||
|- | |||
| Accusative ||nhãmadãoimat || nhãmadãoimatii | |||
|- | |||
| Vocative || nhãmadãoimo || nhãmadãoimoii | |||
|- | |||
| Instrumental || nhãmadãoimot || nhãmadãoimotii | |||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! ''Feminine'' !! Singular !! Plural | |||
|- | |||
| Nomnative || nhãmadãoim|| nhãmadãoimii | |||
|- | |||
| Genitive || nhãmadãoime|| nhãmadãoimeii | |||
|- | |||
| Dative || nhãmadãoimet || nhãmadãoimetii | |||
|- | |||
| Accusative || nhãmadãoimon || nhãmadãoimonii | |||
|- | |||
| Vocative || nhãmadãoimono || nhãmadãoimonoii | |||
|- | |||
| Instrumental || nhãmadãoimonot || nhãmadãoimonotii | |||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! ''Neuter'' !! Singular !! Plural | |||
|- | |||
| Nominative || nhãmadãoim || nhãmadãoimii | |||
|- | |||
| Genitive || nhãmadãoime || nhãmadãoimeii | |||
|- | |||
| Dative || nhãmadãoimi || nhãmadãoimiii | |||
|- | |||
| Accusative || nhãmadãoimit || nhãmadãoimitii | |||
|- | |||
| Vocative || nhãmadãoimo || nhãmadãoimoii | |||
|- | |||
| Instrumental || nhãmadãoimot || nhãmadãoimotii | |||
|} | |||
First pronoun:soc'heches'heiim(our) | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Maculine !! Singular !! Plural | |||
|- | |||
| Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example | |||
|} | |} | ||
Adjectives | Adjectives |
edits