45,631
edits
(Created page with "==Anatomy== {| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;" |- ! width=50% | Germian !! width=50% | English |- | {{term|bodi}} || body |- | {{term|organ}} || organ |- | {{term|skind}} || skin |- | {{term|leder}} || leather |- | {{term|sqeil}} || scale |- | {{term|flec}} || meat |- | {{term|blut}} || blood |- | {{term|boun}} || bone |- | {{term|feit}} || fat (noun) |- | {{term|greis}} || grease |- | {{term|muskel}} || mucle |- | {{term|darm}} || guts...") |
No edit summary |
||
Line 466: | Line 466: | ||
|- | |- | ||
| {{term|pad}} || toad | | {{term|pad}} || toad | ||
|} | |||
==Nature== | |||
{| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;" | |||
! width=50% | Germian !! width=50% | English | |||
|- | |||
| {{term|natuur}} || nature | |||
|- | |||
| {{term|trai}} || tree | |||
|- | |||
| {{term|bark}} || bark (of a tree) | |||
|- | |||
| {{term|stape}} || stick | |||
|- | |||
| {{term|blaad}} || petal | |||
|- | |||
| {{term|lauv}} || leaf | |||
|- | |||
| {{term|greis}} || grass | |||
|- | |||
| {{term|blom}} || flower | |||
|- | |||
| {{term|skuug}} || forest | |||
|- | |||
| {{term|roup}} || rope | |||
|- | |||
| {{term|fiier}} || fire | |||
|- | |||
| {{term|son}} || sun | |||
|- | |||
| {{term|ster}} || star | |||
|- | |||
| {{term|erd}} || earth | |||
|- | |||
| {{term|mon}} || moon | |||
|- | |||
| {{term|salt}} || salt | |||
|- | |||
| {{term|steen}} || stone | |||
|- | |||
| {{term|stov}} || dust | |||
|- | |||
| {{term|graus}} || gravel | |||
|- | |||
| {{term|asfalt}} || asphalt | |||
|- | |||
| {{term|boulder}} || boulder | |||
|- | |||
| {{term|ask}} || ash | |||
|- | |||
| {{term|berg}} || mountain | |||
|- | |||
| {{term|houvel}} || hill | |||
|- | |||
| {{term|sand}} || sand | |||
|- | |||
| {{term|vaater}} || water | |||
|- | |||
| {{term|drop}} || drop | |||
|- | |||
| {{term|regen}} || rain | |||
|- | |||
| {{term|flusd}} || river | |||
|- | |||
| {{term|seej}} || lake | |||
|- | |||
| {{term|haav}} || sea | |||
|- | |||
| {{term|vaaterstroum}} || waterstream | |||
|- | |||
| {{term|vaaterfal}} || waterfall | |||
|- | |||
| {{term|snee}} || snow | |||
|- | |||
| {{term|ais}} || ice | |||
|- | |||
| {{term|neevel}} || fog | |||
|- | |||
| {{term|mist}} || mist | |||
|- | |||
| {{term|luft}} || air | |||
|- | |||
| {{term|woln}} || cloud | |||
|- | |||
| {{term|himel}} || sky | |||
|- | |||
| {{term|wind}} || wind | |||
|- | |||
| {{term|rook}} || smoke | |||
|- | |||
| {{term|tornaado}} || tornado | |||
|- | |||
| {{term|fruut}} || fruit | |||
|- | |||
| {{term|beer}} || berry | |||
|- | |||
| {{term|nut}} || nut | |||
|- | |||
| {{term|saed}} || seed | |||
|- | |||
| {{term|vegi}} || vegetable | |||
|- | |||
| {{term|wrootcel}} || root | |||
|- | |||
| {{term|apel}} || appel | |||
|- | |||
| {{term|piiron}} || pear | |||
|- | |||
| {{term|qit}} || quince | |||
|- | |||
| {{term|osina}} || orange | |||
|- | |||
| {{term|slitrun}} || lemon | |||
|- | |||
| {{term|laim}} || lime | |||
|- | |||
| {{term|pumelu}} || grapefruit | |||
|- | |||
| {{term|banan}} || banana | |||
|- | |||
| {{term|kiwi}} || kiwi | |||
|- | |||
| {{term|pomgrant}} || pomegranate | |||
|- | |||
| {{term|avukad}} || avocado | |||
|- | |||
| {{term|druve}} || grapes | |||
|- | |||
| {{term|tomat}} || tomato | |||
|} | |} |