7,406
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit Advanced mobile edit |
Tags: Mobile edit Mobile web edit Advanced mobile edit |
||
| Line 694: | Line 694: | ||
! Nominative | ! Nominative | ||
| *mōl'''az''' | | *mōl'''az''' | ||
| rowspan="2"| * | | rowspan="2"| *mōl'''ō''' | ||
| * | | *mōl'''ai''' | ||
| * | | *mōl'''ō''' | ||
| rowspan="2"| * | | rowspan="2"| *mōl'''ōi''' | ||
| * | | *mōl'''ōz''' | ||
| rowspan="2"| *mōl'''(a)''' | | rowspan="2"| *mōl'''(a)''' | ||
| rowspan="2"| * | | rowspan="2"| *mōl'''ai''' | ||
| rowspan="2"| * | | rowspan="2"| *mōl'''ō''' | ||
|- | |- | ||
! Accusative | ! Accusative | ||
| * | | *mōl'''an''' | ||
| * | | *mōl'''ōnz''' | ||
| * | | *mōl'''ǭ''' | ||
| * | | *mōl'''ōnz''' | ||
|- | |- | ||
! Genitive | ! Genitive | ||
| * | | *mōl'''as''' | ||
| * | | *mōl'''āu''' | ||
| * | | *mōl'''aizǭ''' | ||
| * | | *mōl'''azjōz''' | ||
| * | | *mōl'''ōu''' | ||
| * | | *mōl'''ōzǭ''' | ||
| * | | *mōl'''as''' | ||
| * | | *mōl'''āu''' | ||
| * | | *mōl'''aizǭ''' | ||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
| * | | *mōl'''ammai''' | ||
| * | | *mōl'''aimō''' | ||
| * | | *mōl'''aimaz''' | ||
| * | | *mōl'''azjōi''' | ||
| * | | *mōl'''ōmō''' | ||
| * | | *mōl'''ōmaz''' | ||
| * | | *mōl'''ammai''' | ||
| * | | *mōl'''aimō''' | ||
| * | | *mōl'''aimaz''' | ||
|- | |- | ||
! Instrumental | ! Instrumental | ||
| * | | *mōl'''ammi''' | ||
| * | | *mōl'''aimō''' | ||
| * | | *mōl'''aimīz''' | ||
| * | | *mōl'''ǭ''' | ||
| * | | *mōl'''ōmō''' | ||
| * | | *mōl'''ōmīz''' | ||
| * | | *mōl'''ammi''' | ||
| * | | *mōl'''aimō''' | ||
| * | | *mōl'''aimīz''' | ||
|- | |- | ||
! Locative | ! Locative | ||
| * | | *mōl'''ammi''' | ||
| * | | *mōl'''āu''' | ||
| * | | *mōl'''aizu''' | ||
| * | | *mōl'''ōi''' | ||
| * | | *mōl'''ōu''' | ||
| * | | *mōl'''ōzu''' | ||
| * | | *mōl'''ammi''' | ||
| * | | *mōl'''āu''' | ||
| * | | *mōl'''aizu''' | ||
|- | |- | ||
! colspan="10"| Weak | |||
|- | |||
! !! colspan="3"| Masculine || colspan="3"| Feminine !! colspan="3"| Neuter | |||
|- | |||
! !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural | |||
|- | |||
! Nominative | |||
| *mōl'''azjaz''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ô''' | |||
| *mōl'''āi''' | |||
| *mōl'''ô''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ôi''' | |||
| *mōl'''ōzjōz''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ai''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''āi''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ô''' | |||
|- | |||
! Accusative | |||
| *mōl'''anją''' | |||
| *mōl'''ōnjōnz''' | |||
| *mōl'''ōnǭ''' | |||
| *mōl'''ōnjōnz''' | |||
|- | |||
! Genitive | |||
| *mōl'''ôs''' | |||
| *mōl'''ōwjāu''' | |||
| *mōl'''ōnjaizǭ''' | |||
| *mōl'''ōzjazjōz''' | |||
| *mōl'''ōwjōu''' | |||
| *mōl'''ōnjōzǭ''' | |||
| *mōl'''azjas''' | |||
| *mōl'''āwjāu''' | |||
| *mōl'''ōnjaizǭ''' | |||
|- | |||
! Dative | |||
| *mōl'''ōjjammai''' | |||
| *mōl'''amôimō''' | |||
| *mōl'''amazjaimaz''' | |||
| *mōl'''ōjjazjōi''' | |||
| *mōl'''ōmômō''' | |||
| *mōl'''ōmazjōmaz''' | |||
| *mōl'''ōjjammai''' | |||
| *mōl'''amôimō''' | |||
| *mōl'''amazjaimaz''' | |||
|- | |||
! Instrumental | |||
| *mōl'''ajjammi''' | |||
| *mōl'''amôimō''' | |||
| *mōl'''ōizjaimīz''' | |||
| *mōl'''ōnjǭ''' | |||
| *mōl'''ōmôimō''' | |||
| *mōl'''ōmīzjōmīz''' | |||
| *mōl'''ajjammi''' | |||
| *mōl'''amôimō''' | |||
| *mōl'''ōizjaimīz''' | |||
|- | |||
! Locative | |||
| *mōl'''ajjammi''' | |||
| *mōl'''ōwjāu''' | |||
| *mōl'''aizwaizu''' | |||
| *mōl'''ōjjōi''' | |||
| *mōl'''ōwjōu''' | |||
| *mōl'''ōzwōzu''' | |||
| *mōl'''ajjammi''' | |||
| *mōl'''ōwjāu''' | |||
| *mōl'''aizwaizu''' | |||
|- | |||
<!-- | |||
! colspan="9"| Weak | ! colspan="9"| Weak | ||
|- | |- | ||
| Line 759: | Line 827: | ||
! !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural | ! !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural | ||
|- | |- | ||
! Nominative | ! Nominative | ||
| *mōl'''azjaz''' | | *mōl'''azjaz''' | ||
| rowspan="2"| * | | rowspan="2"| *mōl'''ô''' | ||
| * | | *mōl'''āi''' | ||
| * | | *mōl'''ô''' | ||
| rowspan="2"| * | | rowspan="2"| *mōl'''ôi''' | ||
| * | | *mōl'''ōzjōz''' | ||
| rowspan="2"| *mōl'''ai | | rowspan="2"| *mōl'''ai''' | ||
| rowspan="2"| * | | rowspan="2"| *mōl'''āi''' | ||
| rowspan="2"| * | | rowspan="2"| *mōl'''ô''' | ||
|- | |- | ||
! Accusative | ! Accusative | ||
| * | | *mōl'''anją''' | ||
| * | | *mōl'''ōzjōnz''' | ||
| * | | *mōl'''ōnǭ''' | ||
| * | | *mōl'''ōzjōnz''' | ||
|- | |- | ||
! Genitive | ! Genitive | ||
| * | | *mōl'''ôs''' | ||
| * | | *mōl'''ōwjāu''' | ||
| * | | *mōl'''ōnjaizǭ''' | ||
| * | | *mōl'''ōzjazjōz''' | ||
| * | | *mōl'''ōwjōu''' | ||
| * | | *mōl'''ōnjōzǭ''' | ||
| * | | *mōl'''azjas''' | ||
| * | | *mōl'''āwjāu''' | ||
| * | | *mōl'''ōnjaizǭ''' | ||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
| * | | *mōl'''ōjjammai''' | ||
| * | | *mōl'''amôimō''' | ||
| * | | *mōl'''amazjaimaz''' | ||
| * | | *mōl'''ōjjazjōi''' | ||
| * | | *mōl'''ōmômō''' | ||
| * | | *mōl'''ōmazjōmaz''' | ||
| * | | *mōl'''ōjjammai''' | ||
| * | | *mōl'''amôimō''' | ||
| * | | *mōl'''amazjaimaz''' | ||
|- | |- | ||
! Instrumental | ! Instrumental | ||
| * | | *mōl'''ajjammi''' | ||
| * | | *mōl'''amôimō''' | ||
| * | | *mōl'''ōizjaimīz''' | ||
| * | | *mōl'''ōnjǭ''' | ||
| * | | *mōl'''ōmôimō''' | ||
| * | | *mōl'''ōmīzjōmīz''' | ||
| * | | *mōl'''ajjammi''' | ||
| * | | *mōl'''amôimō''' | ||
| * | | *mōl'''ōizjaimīz''' | ||
|- | |- | ||
! Locative | ! Locative | ||
| * | | *mōl'''ajjammi''' | ||
| * | | *mōl'''ōwjāu''' | ||
| * | | *mōl'''aizwaizu''' | ||
| * | | *mōl'''ōjjōi''' | ||
| * | | *mōl'''ōwjōu''' | ||
| * | | *mōl'''ōzwōzu''' | ||
| * | | *mōl'''ajjammi''' | ||
| * | | *mōl'''ōwjāu''' | ||
| * | | *mōl'''aizwaizu''' | ||
|- | |- | ||
--> | |||
|} | |} | ||
edits