8,553
edits
m (→Lengthening) |
|||
Line 63: | Line 63: | ||
| '''High''' || i iː i̤ || || u uː ṳ | | '''High''' || i iː i̤ || || u uː ṳ | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''High-mid''' || e eː e̤ || || | ||
|- | |- | ||
| '''Low''' || | | '''Low-mid''' || ɛ || || ɔ | ||
|- | |||
| '''Low''' || || a aː || ɑ̤ | |||
|- | |- | ||
| '''Diphthongs''' || aɪ̯ eɪ̯ eɐ̯ a̤ɪ̯ e̤ɪ̯ || ɔə̯ || aʊ̯ ɔu̯ a̤ʊ̯ | | '''Diphthongs''' || aɪ̯ eɪ̯ eɐ̯ a̤ɪ̯ e̤ɪ̯ || ɔə̯ || aʊ̯ ɔu̯ a̤ʊ̯ |
edits