Aryan: Difference between revisions

656 bytes added ,  26 September 2025
Line 419: Line 419:
| k̠ʼ-
| k̠ʼ-
| *kp-
| *kp-
| *g/bʰ ~ *k/p
| *bʰ-g, *k-p
| ''k̠ʼʕih'' ⇒ ''*kpih<sub>1</sub>-'' > ''*bʰeg-'' ~ ''*bʰreg-'' ~ ''*bʰrew-'' ~ ''*bʰrews-'' ~ ''*kelh₂-'' ~ ''*(s)kep-'' "to break"
| [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰeg-|''*bʰeg-'']] "break", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰreg-|''*bʰreg-'']] "break", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰrew-|''*bʰrew-'']] "break", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰrews-|''*bʰrews-'']] "break", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/kelh₂-|''*kelh₂-'']] "break", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/(s)kep-|''*(s)kep-'']] "break", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/Hrewp-|''*Hrewp-'']] "break" [may be from [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/Hrew-|''*Hrew-'']] "tear out"]
|-
|-
| -k̠ʼ
| -k̠ʼ
| *-kʰpʰ
| *-kʰpʰ
| *ǵ/w
| *w-ǵ
| ''ʕihk̠ʼ'' ⇒ ''*h<sub>5</sub>ikʰpʰ-'' ⇒ ''*lewǵ-'' ~ ''*weh₂ǵ-'' ~ ''*wreh₁ǵ-'' "to break"
| ''*lewǵ-'' ~ ''*weh₂ǵ-'' ~ ''*wreh₁ǵ-'' "to break"
|-
|-
| kʼ-
| kʼ-
Line 478: Line 478:
|-
|-
| p̠-
| p̠-
|  
| *-pʰtʰ
|
| *bʰ-gʷ
|  
| [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰegʷ-|''*bʰegʷ-'']] "flee", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰewg-|''*bʰewg-'']] "flee"
|-
|-
| -p̠
| -p̠
Line 541: Line 541:
| p̠ʼ-
| p̠ʼ-
|  
|  
|
|  
|  
|  
|-
|-
| -p̠ʼ
| -p̠ʼ  
|  
| *-pʰtʰ
|  
| *bʰ-dʰ
|
| [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰedʰ-|''*bʰedʰ-'']] "dig"
|-
|-
| pʼ-
| pʼ-
Line 734: Line 734:
|-
|-
| ʘ-
| ʘ-
|  
| *dʷ-
| *bʰ-
| [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰed-|''*bʰed-'']] "improve", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰil-|''*bʰil-'']] "lovely"
|-
| -ʘ
|
|
|
|  
|  
|-
| -ʘ
| *dʷ
| *bʰ
| [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰed-|''*bʰed-'']] "improve", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰil-|''*bʰil-'']] "lovely"
|-
|-
| ʘ̟-
| ʘ̟-
Line 761: Line 761:
: *bʰerǵʰ- "to rise up " < *pk- "to eject" (?)
: *bʰerǵʰ- "to rise up " < *pk- "to eject" (?)


: *bʰil "good" < *dʷih<sub>1</sub> < ʘ̪-
: *bʰil "good" < *dʷih<sub>1</sub>




2,711

edits