2,711
edits
| Line 419: | Line 419: | ||
| k̠ʼ- | | k̠ʼ- | ||
| *kp- | | *kp- | ||
| *g | | *bʰ-g, *k-p | ||
| | | [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰeg-|''*bʰeg-'']] "break", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰreg-|''*bʰreg-'']] "break", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰrew-|''*bʰrew-'']] "break", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰrews-|''*bʰrews-'']] "break", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/kelh₂-|''*kelh₂-'']] "break", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/(s)kep-|''*(s)kep-'']] "break", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/Hrewp-|''*Hrewp-'']] "break" [may be from [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/Hrew-|''*Hrew-'']] "tear out"] | ||
|- | |- | ||
| -k̠ʼ | | -k̠ʼ | ||
| *-kʰpʰ | | *-kʰpʰ | ||
| *ǵ | | *w-ǵ | ||
| | | ''*lewǵ-'' ~ ''*weh₂ǵ-'' ~ ''*wreh₁ǵ-'' "to break" | ||
|- | |- | ||
| kʼ- | | kʼ- | ||
| Line 478: | Line 478: | ||
|- | |- | ||
| p̠- | | p̠- | ||
| | | *-pʰtʰ | ||
| | | *bʰ-gʷ | ||
| | | [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰegʷ-|''*bʰegʷ-'']] "flee", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰewg-|''*bʰewg-'']] "flee" | ||
|- | |- | ||
| -p̠ | | -p̠ | ||
| Line 541: | Line 541: | ||
| p̠ʼ- | | p̠ʼ- | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| -p̠ʼ | | -p̠ʼ | ||
| | | *-pʰtʰ | ||
| | | *bʰ-dʰ | ||
| | | [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰedʰ-|''*bʰedʰ-'']] "dig" | ||
|- | |- | ||
| pʼ- | | pʼ- | ||
| Line 734: | Line 734: | ||
|- | |- | ||
| ʘ- | | ʘ- | ||
| | | *dʷ- | ||
| *bʰ- | |||
| [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰed-|''*bʰed-'']] "improve", [[wikt:Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰil-|''*bʰil-'']] "lovely" | |||
|- | |||
| -ʘ | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| ʘ̟- | | ʘ̟- | ||
| Line 761: | Line 761: | ||
: *bʰerǵʰ- "to rise up " < *pk- "to eject" (?) | : *bʰerǵʰ- "to rise up " < *pk- "to eject" (?) | ||
: *bʰil "good" < *dʷih<sub>1</sub> | : *bʰil "good" < *dʷih<sub>1</sub> | ||
edits