7,406
edits
| Line 36: | Line 36: | ||
|b || B b || B b || || || || || | |b || B b || B b || || || || || | ||
|- | |- | ||
| | |ɓ || Ɓ ɓ || B' b' || || || || || | ||
|- | |- | ||
|c | |c || C c || Ch ch || || || || || | ||
|- | |- | ||
|d | |d || D d || D d || || || || || | ||
|- | |- | ||
| | |ɗ || Ɗ ɗ || D' d' || || || || || | ||
|- | |- | ||
| | |ð̞ || rowspan="2" | Đ đ || rowspan="2" | Dh dh || || || || || allophone of /d/ between vowels | ||
|- | |- | ||
| | |ð || || || || || occurs in loanwords | ||
|- | |- | ||
| | |ɛ || rowspan="2" | E e || rowspan="2" | E e || || || || || | ||
|- | |- | ||
| | |ɛː || || || || || allophone of /ɛ/ in stressed, open syllables | ||
|- | |- | ||
| | |f || F f || F f || || || || || | ||
|- | |- | ||
| | |g || G g || G g || || || || || | ||
|- | |- | ||
| | |ɠ || Ɠ ɠ || G' g' || || || || || | ||
|- | |- | ||
| | |ɣ̞ || rowspan="2" | Ɣ ɣ || rowspan="2" | Gh gh || || || || || allophone of /g/ between vowels | ||
|- | |- | ||
| | |ɣ || || || || || occurs in loanwords | ||
|- | |- | ||
| | |gʷ || Gw gw || Gw gw || || || || || | ||
|- | |- | ||
| | |h || H h || H h || || || || || allophone of /k/ between vowels in non-guttural environment; <br /> occurs in loanwords | ||
|- | |- | ||
| | |ħ || Ħ ħ || X x || || || || || | ||
|- | |||
|i || rowspan="2" |I i || rowspan="2" | I i || || || || || | |||
|- | |||
|iː || || || || || allophone of /i/ in stressed, open syllables | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
edits