2,969
edits
(→Case) |
(→Case) |
||
Line 993: | Line 993: | ||
| colspan="2"|Marks abstract cause | | colspan="2"|Marks abstract cause | ||
| colspan="2"|Thanks to/despite '''him'''. | | colspan="2"|Thanks to/despite '''him'''. | ||
|- | |||
! colspan="2" rowspan="2"|Comparative | |||
| colspan="2"|For comparations, and semblatives. | |||
| colspan="2"|It is '''like a fish'''. | |||
|- | |||
| colspan="2"|For comparative adverbials. | |||
| colspan="2"|I dance '''like a god'''; I dance '''godly'''. | |||
|- | |||
| colspan="2"|Exclamation. | |||
| colspan="2"|Poor '''me'''! Wretched '''life'''! | |||
|- | |- | ||
! colspan="2" rowspan="3"|Vocative | ! colspan="2" rowspan="3"|Vocative |