9,122
edits
Bpnjohnson (talk | contribs) |
Bpnjohnson (talk | contribs) |
||
Line 182: | Line 182: | ||
==Pronouns== | ==Pronouns== | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Pronoun !! Subject !! Object !! Possessive | |||
|- | |||
| I|| chal|| Example || Example | |||
|- | |||
| you ''singular''|| kit|| Example || Example | |||
|- | |||
| he/she ''animate''|| yun|| Example || Example | |||
|- | |||
| it ''inanimate''|| wih|| Example || Example | |||
|- | |||
| we/you and I ''inclusive''|| kichal|| Example || Example | |||
|- | |||
| we ''exclusive'' || jāla|| Example || Example | |||
|- | |||
| you ''plural''|| gīs|| Example || Example | |||
|- | |||
| they ''animate''|| yaum|| Example || Example | |||
|- | |||
| they ''inanimate''|| waih|| Example || Example | |||
|} |