52
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 33: | Line 33: | ||
! Vowel !! amg !! ang !! emg !! eng !! omg !! ong !! umg !! ung !! wmg !! wng !! ymg !! yng | ! Vowel !! amg !! ang !! emg !! eng !! omg !! ong !! umg !! ung !! wmg !! wng !! ymg !! yng | ||
|- | |- | ||
| IPA || ɐ̃ɰ̯̃ || | | IPA || ɐ̃ɰ̯̃ || æ̃j̯̃ || ɛ̃ɰ̯̃ || ɛ̃j̯̃ || õɰ̯̃ || õj̯̃ || œ̃ɰ̯̃ || œ̃j̯̃ || ũɰ̯̃ || ũj̯̃ || ɨ̃ɰ̯̃ || ɪj̯̃ | ||
|} | |} | ||
Line 61: | Line 61: | ||
| Nominative || -a || -amg | | Nominative || -a || -amg | ||
|- | |- | ||
| Accusative || -w || - | | Accusative || -w || -emg | ||
|- | |- | ||
| | | Genitive || -y || -ing | ||
|- | |- | ||
| | | Instrumental || -o || -yng | ||
|- | |||
| Dative || -u || -ung | |||
|- | |- | ||
| Locative || -o || -oa | | Locative || -o || -oa | ||
|- | |- | ||
| Ablative || -wy || -i | | Ablative || -wy || -i | ||
|- | |||
| Oblique || -oe || -omh | |||
|} | |} |
edits