4,932
edits
Line 75: | Line 75: | ||
| l<br>/l/ | | l<br>/l/ | ||
| | | | ||
|} | |||
{|class="toccolours" style="float: right;" | |||
|+ Palatalisation{{sfn|Arvaniti|1999|p=2}} | |||
|- | |||
! Phoneme | |||
! Plain | |||
! Palatalised | |||
|- | |||
| /m/ | |||
| [m] | |||
| [ɲ] | |||
|- | |||
| /p/ | |||
| [p] | |||
| [pç] | |||
|- | |||
| /b/ | |||
| [b] | |||
| [bʝ] | |||
|- | |||
| /f/ | |||
| [f] | |||
| [fç] | |||
|- | |||
| /v/ | |||
| [v] | |||
| [vʝ] | |||
|- | |||
| /n/ | |||
| [n] | |||
| [ɲ] | |||
|- | |||
| /t/ | |||
| [t] | |||
| [tç] | |||
|- | |||
| /d/ | |||
| [d] | |||
| [dʝ] | |||
|- | |||
| /θ/ | |||
| [θ] | |||
| [θç] | |||
|- | |||
| /ð/ | |||
| [ð] | |||
| [ðʝ] | |||
|- | |||
| /s/ | |||
| [s] | |||
| [sç] | |||
|- | |||
| /z/ | |||
| [z] | |||
| [zʝ] | |||
|- | |||
| /r/ | |||
| [r] | |||
| [rʝ] | |||
|- | |||
| /l/ | |||
| [l] | |||
| [ʎ] | |||
|- | |||
| /k/ | |||
| [k] | |||
| [c] | |||
|- | |||
| /g/ | |||
| [g] | |||
| [ɟ] | |||
|- | |||
| /x/ | |||
| [x] | |||
| [ç] | |||
|- | |||
| /ɣ/ | |||
| [ɣ] | |||
| [ʝ] | |||
|} | |} | ||
edits