6,788
edits
Line 191: | Line 191: | ||
|- | |- | ||
!Transliteration!!"Viscous"!!"Dilute" | !Transliteration!!"Viscous"!!"Dilute" | ||
|- | |||
||''m''||/m/||/m̥/ | |||
|- | |- | ||
||''p''||/p/||/pʰ/ | ||''p''||/p/||/pʰ/ | ||
Line 201: | Line 203: | ||
|- | |- | ||
||''w''||/w/||/ʍ/ | ||''w''||/w/||/ʍ/ | ||
|- | |||
||''n''||/n/||/n̥/ | |||
|- | |- | ||
||''t''||/t/||/tʰ/ | ||''t''||/t/||/tʰ/ | ||
Line 211: | Line 215: | ||
|- | |- | ||
||''z''||/z/||/dzʱ/ | ||''z''||/z/||/dzʱ/ | ||
|- | |||
||''r''||/r/||/r̥/ | |||
|- | |||
||''l''||/l/||/ɬ/ | |||
|- | |- | ||
||''ŧ''||/tʃ/||/tʃʰ/ | ||''ŧ''||/tʃ/||/tʃʰ/ | ||
Line 217: | Line 225: | ||
|- | |- | ||
||''ž''||/ʒ/||/dʒʱ/ | ||''ž''||/ʒ/||/dʒʱ/ | ||
|- | |||
||''ı''||/j/||/ɧ/ | |||
|- | |- | ||
||''c''||/k/||/kʰ/ | ||''c''||/k/||/kʰ/ | ||
Line 223: | Line 233: | ||
|- | |- | ||
||''ch''||/ɣ/||/x/ | ||''ch''||/ɣ/||/x/ | ||
|- | |||
||''q''||/ʡ/||/ʡʰ/ | |||
|- | |||
||''ħ''||/ʕ/||/ħ/ | |||
|- | |||
||Ø, ''h''||/ʔ/|/h/ | |||
|} | |} | ||
edits