2,334
edits
m (→Vocabulary) |
m (→Vocabulary) |
||
Line 333: | Line 333: | ||
| ''kocci'' | | ''kocci'' | ||
| ''kyösti'' | | ''kyösti'' | ||
|- | |||
| "person" | |||
| ''nii'' | |||
| ''niiʼ'' | |||
| ''nifii'' | |||
|- | |||
| "meat" | |||
| ''iyii'' | |||
| ''ilii'' | |||
| ''essökw'' | |||
|- | |||
| "s/he sees it" | |||
| colspan=2| ''yiniinaa'' | |||
| ''yoseeneh'' | |||
|- | |||
| "s/he eats" | |||
| colspan=2| ''káácaa'' | |||
| ''kööθeh'' | |||
|- | |||
| "it is windy" | |||
| ''iyoosi'' | |||
| ''iloosi'' | |||
| ''lyöθ'' | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
[[Category:Languages]] [[Category:Settameric languages]] | [[Category:Languages]] [[Category:Settameric languages]] |
edits