1,439
edits
m (→Other) |
(→Verbs) |
||
Line 163: | Line 163: | ||
| IIa | | IIa | ||
|listen (IPFV) | |listen (IPFV) | ||
| | |||
|- | |||
|bömme | |||
|Ib | |||
|flow | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 243: | Line 248: | ||
| Ib | | Ib | ||
|move (oneself) | |move (oneself) | ||
| | |||
|- | |||
|ennihes | |||
|IIb | |||
|blow (wind) | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 253: | Line 263: | ||
|IIb | |IIb | ||
|ferment | |ferment | ||
| | |||
|- | |||
|falem | |||
|IIa | |||
|suck | |||
|attract, lure | |||
|- | |||
|fajokem | |||
|IIa | |||
|absorb | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 309: | Line 329: | ||
|sacrifice | |sacrifice | ||
| | | | ||
|- | |||
|höpym | |||
|IIa | |||
|vomit, puke | |||
|be sick | |||
|- | |- | ||
|ijem | |ijem | ||
Line 324: | Line 349: | ||
|satisfy | |satisfy | ||
|fill | |fill | ||
|- | |||
|jokem | |||
|IIa | |||
|pull, drag | |||
|con, trick | |||
|- | |||
|jokko | |||
|Ia | |||
|push | |||
|expel | |||
|- | |- | ||
|jum | |jum | ||
Line 368: | Line 403: | ||
| Ib | | Ib | ||
|twist | |twist | ||
| | |||
|- | |||
|kimme | |||
|Ib | |||
|wipe | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 377: | Line 417: | ||
|komma | |komma | ||
| Ia | | Ia | ||
|do | |do, perform, execute | ||
|OPT← | |OPT← | ||
|- | |||
|konna | |||
|Ia | |||
|make, produce | |||
| | |||
|- | |- | ||
|kollo | |kollo | ||
| Ib | | Ib | ||
|build | |build, construct | ||
| | |||
|- | |||
|kettu | |||
|IIIb | |||
|throw | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 427: | Line 477: | ||
|megelle | |megelle | ||
| Ib | | Ib | ||
|divide | |divide, split | ||
|branch, fork, furcate | |branch, fork, furcate | ||
|- | |- | ||
Line 578: | Line 628: | ||
| IIb | | IIb | ||
|love | |love | ||
| | |||
|- | |||
|ocyrrre | |||
|Ib | |||
|freeze | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 654: | Line 709: | ||
|converse, talk | |converse, talk | ||
| | | | ||
|- | |||
|pullu | |||
|IIIa | |||
|spit | |||
|shout, curse | |||
|- | |- | ||
|pumetes | |pumetes | ||
Line 668: | Line 728: | ||
| IIb | | IIb | ||
|close, shut | |close, shut | ||
| | |||
|- | |||
|racukes | |||
|IIb | |||
|order, organize, arrange | |||
| | |||
|- | |||
|rausse | |||
|Ib | |||
|count | |||
| | |||
|- | |||
|ricisse | |||
|Ib | |||
|squeeze | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 764: | Line 839: | ||
|ask | |ask | ||
|inquire (IPFV) | |inquire (IPFV) | ||
|- | |||
|sholle | |||
|Ib | |||
|play, divert | |||
| | |||
|- | |||
|shollo | |||
|Ia | |||
|amuse, entertain | |||
| | |||
|- | |||
|sukke | |||
|Ib | |||
|sew, stitch | |||
| | |||
|- | |- | ||
|sum | |sum | ||
Line 788: | Line 878: | ||
| Ia | | Ia | ||
|join, put together | |join, put together | ||
| | |connect | ||
|- | |- | ||
|surrre | |surrre | ||
| Ib | | Ib | ||
|join, meet, come together | |join, meet, come together | ||
| | |tie, bind | ||
|- | |- | ||
|suvam | |suvam | ||
Line 868: | Line 958: | ||
| IIa | | IIa | ||
|annoy, irritate | |annoy, irritate | ||
| | |||
|- | |||
|töites | |||
|IIb | |||
|fight | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 959: | Line 1,054: | ||
|strengthen, grow stronger | |strengthen, grow stronger | ||
| | | | ||
|- | |||
|xom | |||
|IIa | |||
|dig, mine | |||
|investigate, examine | |||
|- | |- | ||
|ysalla | |ysalla | ||
Line 977: | Line 1,077: | ||
|ysollo | |ysollo | ||
| Ia | | Ia | ||
|draw | |draw, sketch | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 1,019: | Line 1,119: | ||
|harvest | |harvest | ||
|gather | |gather | ||
|- | |||
|zäkes | |||
|Ib | |||
|swell, grow, bloat | |||
| gorge | |||
|- | |- | ||
|öhes | |öhes | ||
Line 1,042: | Line 1,147: | ||
|ötes | |ötes | ||
| IIb | | IIb | ||
|destroy | |damage, destroy | ||
| | |||
|- | |||
|ötohes | |||
|IIb | |||
|hit, (punch) | |||
| | | | ||
|- | |- |
edits