266
edits
Line 68: | Line 68: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
| *ð | |||
| ?? d | |||
| *z | |||
| *z | |||
| *dʒ | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
| *θ | |||
| s, ?? š}} | |||
| *s | |||
| *s | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
| *θ̣ | |||
| ḏ- | |||
| *ẓ [zˁ] | |||
| | | South Cushitic<br />*ṭṣ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
| *z | |||
| z | |||
| *z | |||
| *z | |||
| *dz | |||
|- | |- | ||
| *s | | *s | ||
| *s | |||
| s | |||
| *s- ? | |||
| *s | |||
| *ts | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*ṣ}} [(t)sʼ] | |||
| {{transl|sem|ḏ}} | |||
| {{transl|sem|*ẓ}} [zˤ] | |||
| {{transl|sem|*ṭṣ}} | |||
| {{transl|sem|*ṭṣ}} | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*š}} ({{transl|sem|*s}}<sub>2</sub>) | |||
| {{transl|sem|s}} | |||
| {{transl|sem|*s}} | | {{transl|sem|*s}} | ||
| {{transl|sem|s}} | | {{transl|sem|*s}}<sub>2</sub>(={{transl|sem|*š}}) | ||
| {{transl|sem|*s- ?}} | | {{transl|sem|s}},<br />Central Chadic:<br />{{transl|sem|*s}}, {{transl|sem|*ɬ}} | ||
| {{transl|sem|*s}}<sub>1</sub>|{{transl|sem| | |- | ||
| {{transl|sem|* | | | ||
| {{transl|sem|*ś}} ({{transl|sem|*s}}<sub>3</sub>) {{IPA|[ɬ]}} | |||
| {{transl|sem|š}}, ? {{transl|sem|s}} | |||
| {{transl|sem|*s}}, {{transl|sem|*z-}} | |||
| {{transl|sem|*l}},<br />SCush.<br />{{transl|sem|*ɬ}} | |||
| {{transl|sem|*ɬ}}, {{transl|sem|*ɮ}} | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*ṣ́}} ({{transl|sem|*ṣ}}<sub>3</sub>) {{IPA|[(t)ɬʼ]}} | |||
| {{transl|sem|ḏ}}, ? {{transl|sem|d-}} | |||
| | |||
| {{transl|sem|*s}}<sub>1</sub> ?,<br />SCush.<br />{{transl|sem|*ṭɬ̣}} | |||
| {{transl|sem|-*ṭɬ̣-}} | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*g}} | |||
| {{transl|sem|g}}, {{transl|sem|ḏ}} | |||
| {{transl|sem|*g}} | |||
| {{transl|sem|*g}} | |||
| {{transl|sem|*g}} | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*k}} | |||
| {{transl|sem|k}}, {{transl|sem|ṯ}} | |||
| {{transl|sem|*k}}, ? {{transl|sem|*ɣ}} | |||
| rowspan="2" | {{transl|sem|*k}} | |||
| rowspan="2" | {{transl|sem|*k}} | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*ḳ}} | |||
| {{transl|sem|q}}, {{transl|sem|ḏ}} | |||
| {{transl|sem|*ɣ}}, ? {{transl|sem|*ḳ}} (→ {{transl|sem|*ḳḳ}} [kˤː]) | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*ɣ}} | |||
| {{transl|sem|χ}}-, {{transl|sem|ʕ-}} ? | |||
| {{transl|sem|*h}}<sub>2</sub> | |||
| {{transl|sem|*ʕ}} | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*χ}} | |||
| {{transl|sem|χ}}, {{transl|sem|ẖ}}, {{transl|sem|ħ}} | |||
| {{transl|sem|*H}}- | |||
| {{transl|sem|*h}}-, *-Ø- | |||
| *-{{transl|sem|H}}-? | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*ʕ}} | |||
| {{transl|sem|ʕ}} | |||
| {{transl|sem|*H}}- | |||
| {{transl|sem|*ʕ}}-, *-Ø-ʔ | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*ħ}} | |||
| {{transl|sem|ħ}} | |||
| {{transl|sem|*H}}- | |||
| {{transl|sem|*ħ}}-, *-Øː- | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*h}} | |||
| {{transl|sem|ı͗-}} | |||
| {{transl|sem|*h}}<sub>1</sub>, {{transl|sem|*h}}<sub>2</sub> | |||
| {{transl|sem|*ʔ}}- | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*ʔ}} | |||
| {{transl|sem|ı͗, ? ꜣ}} | |||
| {{transl|sem|*ʔ}} | |||
| {{transl|sem|*ʔ}}, -Ø- | |||
| {{transl|sem|*ʔ}} | |||
|- | |||
| | |||
| {{transl|sem|*r}} | |||
| {{transl|sem|ꜣ}}, {{transl|sem|r}} | |||
| {{transl|sem|*r}} | |||
| -{{transl|sem|*r}}- | |||
| {{transl|sem|*r}} | |||
|- | |||
| | |||
| *l | |||
| n-, [l-], r, ꜣ | |||
| *l | |||
| -*l- | |||
| *l | |||
|- | |||
| | |||
| *w | |||
| w-, ı͗, y | |||
| *w, *Ø | |||
| *w, *Ø | |||
| *w-? | |||
|- | |||
| | |||
| *y | |||
| ı͗-, y-, -Ø- | |||
| *y, *i, *Ø | |||
| *y, *i, *Ø | |||
| *y, *Ø | |||
|- | |||
! Proto-Afroasiatic | |||
! Proto-Semitic | |||
! Egyptian | |||
! Berber | |||
! East Cushitic | |||
! West Chadic | |||
|} | |} | ||
Line 106: | Line 230: | ||
|- | |- | ||
!rowspan="2" colspan="2"| | !rowspan="2" colspan="2"| | ||
!rowspan="2" | !rowspan="2"|Labial | ||
!rowspan="2" | !rowspan="2"|Coronal | ||
!rowspan="2" | !rowspan="2"|Palatal | ||
!colspan="3" | !colspan="3"|Dorsal | ||
!rowspan="2" | !rowspan="2"|Laryngeal | ||
|- | |- | ||
!<small>"palato-velar"</small> | !<small>"palato-velar"</small> | ||
Line 116: | Line 240: | ||
!<small>"labiovelar"</small> | !<small>"labiovelar"</small> | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| | !colspan="2"|Nasal | ||
|align=center | |align=center|*m | ||
|align=center | |align=center|*n | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 125: | Line 249: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
!rowspan="3"| | !rowspan="3"|Plosive||<small> | ||
voiceless</small> | |||
|align=center | |align=center|*p | ||
|align=center | |align=center|*t | ||
| | | | ||
|align=center | |align=center|*ḱ | ||
|align=center | |align=center|*k | ||
|align=center | |align=center|*kʷ | ||
| | | | ||
|- | |- |
edits