6,971
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
|||
Line 70: | Line 70: | ||
! Letter !! Name !! IPA | ! Letter !! Name !! IPA | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''A a''' || a || [ä] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''B b''' || be || [be̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''C c''' || ce || [t͡ʃe̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Ç ç''' || çe || [θe̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''D d''' || de || [d̪e̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''E e''' || e || [e̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''F f''' || efe || [ˈe̞fe̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''G g''' || ge || [d͡ʒe̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Gh gh''' || ghen || [ʕe̞n] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''H h''' || haca || [ˈhäkä] | ||
|} | |} | ||
| | | | ||
Line 95: | Line 95: | ||
! Letter !! Name !! IPA | ! Letter !! Name !! IPA | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''I i''' || i || [i] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''J j''' || jota || [ˈd͡ʒo̞t̪ä] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''K k''' || ka || [kä] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''L l''' || ele || [ˈe̞le̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Lh lh''' || elhe || [ˈe̞ʎe̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''M m''' || eme || [ˈe̞me̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''N n''' || ene || [ˈe̞ne̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Nh nh''' || enhe || [ˈe̞ɲe̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''O o''' || o || [o̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''P p''' || pe || [pe̞] | ||
|} | |} | ||
| | | | ||
Line 120: | Line 120: | ||
! Letter !! Name !! IPA | ! Letter !! Name !! IPA | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Q q''' || cu || [ku] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''R r''' || erre || [ˈe̞re̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''S s''' || esse || [ˈe̞se̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''T t''' || te || [t̪e̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''U u''' || u || [u] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''V v''' || ve || [ve̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''W w''' || we || [we̞] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''X x''' || exe || [ˈe̞ʃe̞] | ||
|- | |||
| '''Y y''' || ye || [je̞] | |||
|- | |||
| '''Z z''' || zeta || [ˈðe̞t̪ä] | |||
|} | |} | ||
|} | |} |
edits